ASYŻ – MIASTO św.FRANCISZKA

Do Asyżu przyjechaliśmy po południu 3.10.2014r. [piątek].

  Źle trafiliśmy, gdyż akurat były przygotowania do uroczystości, bowiem Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Franciszka 4 października. Zakon franciszkański rozpoczyna uroczystą celebrację tego wspomnienia wieczorem dnia poprzedniego, nabożeństwem zwanym Transitus (łac. przejście).  W Bazylice św. Franciszka montowane były kamery i nagłośnienie stacji radiowych i telewizyjnych, dlatego zwiedzanie odbyło się w przyspieszonym tempie. Troszkę irytujące było to popędzanie nas przez stróżów świątyni.

Bazylika Świętego Franciszka w Asyżu

Asyż Bazylika Świętego FranciszkaNajsłynniejszym miejscem w Asyżu jest Basilica di San Francisco (Bazylika Świętego Franciszka). Do Bazyliki Świętego Franciszka wchodzi się przez niższy z dwóch kościołów. Wejście prowadzi z placu dolnego. Nad pięknie ozdobionymi drzwiami widnieje napis: „Odpust zupełny codziennie na zawsze”, który nadaje powagi i świętości temu miejscu. Przechodząc przez kaplicę św. Sebastiana, św. Katarzyny, św. Marcina, Niepokalanego Poczęcia, św. Marii Magdaleny, św. Antoniego i św. Stefana, podziwiamy przepiękne, malowane na ścianach, freski przedstawiające żywoty świętych. Mieszczą się tu dzieła wybitnych architektów i malarzy m.in. Gubbio, Bologna, Bartolo, San Francisco, Martini, Bonino, Giotto, Sermei.

Następnie schodami w dół dochodzi się do grobu Świętego Franciszka. Bardzo prosty wystrój pomieszczenia sprzyja refleksji i modlitwie. Ciało świętego znajduje się w sarkofagu pod kamienną przykrywą. Po zwiedzeniu krypty docieramy schodami do transeptu, zdobionego freskami ucznia Giotta oraz samego artysty. Sklepienie przedstawia sceny, mające na celu unaocznić wartości, którymi kierował się Święty – czystość, ubóstwo, posłuszeństwo. Kościół górny zbudowany został z białego kamienia w stylu gotyckim. Jego wnętrze zdobi wspaniały portal oraz cykl fresków w 28 obrazach przedstawiających życie Świętego Franciszka. Autorem jest Giotto, który obrazami rozsławił to miejsce na cały świat.

Asyż Plac Ratuszowy   Plac Ratuszowy
Centrum miasta to Plac Ratuszowy (Piazza del Comune), na którym wznosi się Ratusz (Palazzo dei Priori) – siedziba administracji. Ponadto na placu stoi Świątynia Minerwy, obecnie kościół Santa Maria sopra Minerv.

Kamienne domy – ASYŻ

Asyż Ulice  Uliczki i zaułki Asyżu
Spacerowaliśmy po średniowiecznym miasteczku zaglądając w wąskie zaułki i kręte uliczki. Tam też były przygotowania do jutrzejszego święta.

Dotarliśmy do domu św. Franciszka, gdzie obecnie znajduje się mały kościół i miejsce, gdzie przebywał św. Franciszek. Na murach domu są również stare, zabytkowe drzwi, które prowadziły do mieszkania rodziców św. Franciszka i nieopodal tego miejsca jest ich pomnik. Pomnik rodziców św. Franciszka

Pomnik rodziców św. Franciszka

Ojciec, Pietro Bernardone był zamożnym kupcem sukiennym. Jego matka, Pika, pochodziła z Pikardii.

Giovanni Bernardone [późniejszy św. Franciszek] przyszedł na świat w 1181 lub 1182 roku. Jego rodzice – Joanna Pica i Piotr Bernardone – mieli sklep z suknem i należeli do zamożniejszych obywateli miasta. Podanie głosi, że matka urodziła syna w stajni. Na tym miejscu jest obecnie kaplica z freskami z XIII wieku i napisem z XIV wieku: ,,Ta kaplica była stajnią dla wołu i osła, w której narodził się Franciszek, zwierciadło świata”.

Na początku swojej misji Biedaczyna z Asyżu usłyszał tajemniczy głos: ,,Franciszku, czy nie widzisz, że mój dom jest w ruinie? Idź i napraw go dla Mnie”.

Reklamy

3 myśli na temat “ASYŻ – MIASTO św.FRANCISZKA

    1. Leszku- oczekuję na każdy wpis – także Zbyszka. Nie zamieściłam w notce życiorysu św.Franciszka, aby nie wyszedł elaborat, lecz urzekł mnie tam pomnik św.Franciszka na koniu, co też wiąże się z pewną historią z Jego życia. Po prostu nie da się wszystkiego opisać, ale zawsze można zajrzeć do google i uzupełnić sobie brakujące wątki; np. taki, że św.Franciszek miał brata i dlaczego matka urodziła go w stajni; pozdrawiam .

      Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s