PROTEKCJA a modlitwa wstawiennicza…

Słowo PROTEKCJA  posiada 90 synonimów w słowniku synonimów. Synonimy słowa protekcja: poparcie, pomoc, wstawiennictwo,  protekcjonizm, protega, ...  Najważniejsze grupy znaczeniowe:                                                                 » protekcja – np. mieć czyjeś poparcie

» protekcja – np. mieć gdzieś wejście

» protekcja – np. zrobić coś z czyjąś

MODLITWA WSTAWIENNICZA  – PROTEKCJA u BogaZnalezione obrazy dla zapytania modlitwa wstawiennicza świętych

Temat ten pojawił się tutaj na blogu pod notką o św. s.Faustynie.   Czasami nachodzą nas wątpliwości na temat  modlitwy wstawienniczej. Po co Panu Bogu nasza modlitwa za innych?  Przecież On i bez naszej modlitwy wie, co jest potrzebne Jego dzieciom!  Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Naszym Orędownikiem u Przedwiecznego Ojca jest sam Pan Jezus. Słowo Boże poucza nas, że „On zawsze żyje, aby się wstawiać za nami” (Hbr 7,25). Czyżby zatem nawet Jego wstawiennictwo za nas byłoby  niewystarczające, skoro powinniśmy jeszcze modlić się za siebie wzajemnie?

W Piśmie Świętym wysoko była ceniona modlitwa wstawiennicza. Choćby tylko wspomnieć na  poruszającą scenę targowania się Abrahama z Bogiem o los Sodomy (Rdz 18,23-33), albo modlitwy Mojżesza podczas bitwy z Amalekitami (Wj 17,8-13) oraz w czarnej godzinie odstępstwa, kiedy lud oddawał się kultowi złotego cielca (Wj 32,9-14). Do liczby wielkich błagalników za grzeszników i za cały lud Boży należy ponadto Samuel (1 Sm 7,8; 12,23), a także Jeremiasz (Jr 14,11; 15,1; 2 Mch 15,13n).

W Księdze Ezechiela znajduje się skarga samego Boga, że daremnie czeka On na orędowników, którzy przeszkodziliby Mu karać grzeszników: „I szukałem wśród nich człowieka – skarży się Bóg na brak jakiegoś wielkiego wstawiennictwa, które pozwoliłoby Mu okazać miłosierdzie niewiernemu ludowi – który by wystawił mur i stanął w wyłomie przede Mną, by bronił tej ziemi i przeszkodził Mi w jej niszczeniu, a nie znalazłem takiego” (Ez 22,30).

– Dlaczego swoje miłosierdzie wobec jednych ludzi Bóg uzależnia od wstawiennictwa innych ludzi? Dlaczego nawet Jezus Chrystus, jedyny Pośrednik między Bogiem a nami, nie zniósł potrzeby naszego wzajemnego wstawiania się za siebie?

Stwarzając nas na swój obraz i podobieństwo, Bóg od samego początku uzdolnił nas do wzajemnego obdarzania się i do nawiązywania między sobą różnorodnych relacji miłości. Otóż jednym ze sposobów okazywania sobie miłości sięgającej aż naszego celu ostatecznego jest modlitwa wstawiennicza. Dzięki tej modlitwie związujemy się wzajemnie jakby systemem duchowych naczyń włoskowatych, który nam umożliwia jakąś realną wspólnotę dóbr duchowych.

Nasza wzajemna modlitwa za siebie nie tylko nie narusza jedyności Chrystusowego pośrednictwa, ale przeciwnie: Chrystus Pan, jedyny Pośrednik między Ojcem Przedwiecznym i nami, również w ten sposób przybliża nas do swojego Ojca, że kształtuje nas we wspólnotę osób wzajemnie sobie pomagających i wzajemnie za siebie odpowiedzialnych.

W Nowym Testamencie znajduje się tak wiele świadectw modlitwy wstawienniczej i tak wiele wezwań do takiej modlitwy. Na przykład, kiedy pierwszy z Apostołów, Piotr, znalazł się w więzieniu, „Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga” (Dz 12,5). Rzecz jasna, była to modlitwa w tej przestrzeni duchowej, którą otworzył przed nim Chrystus, jedyny Pośrednik między Bogiem i ludźmi.

„Nie przestajemy za was się modlić i prosić Boga – wyznaje Kolosanom Apostoł Paweł – abyście doszli do pełnego poznania Jego woli” (Kol 1,9). Ale z drugiej strony, również świętemu Pawłowi zależy na tym, ażeby inni modlili się za niego: „Proszę was, bracia, przez Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez miłość Ducha, abyście udzielali nam wsparcia modłami waszymi za mnie do Boga” (Rz 15,30).

Tekstów tego rodzaju jest bardzo wiele w Nowym Testamencie. ISTOTA MODLITWY WSTAWIENNICZEJ – „Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełnijcie prawo Chrystusowe„.[Ga 6,2]

  Uzupełnieniem tej notki jest opracowanie na blogu Leszka ;                      http://listy-o-milosci-ps.blogspot.com/

Do opracowania tematu skorzystałam z  cyklu: J. Salij, Praca nad wiarą.

 

Reklamy

3 myśli na temat “PROTEKCJA a modlitwa wstawiennicza…

 1. Wydaje mi się , że tu się wpisałam , może się nie opublikowało…?
  Basiu, modlitwa wstawiennicza ma moc, w to wierzę i się o tym przekonałam.
  nie zasnęłabym bez modlitwy, gorzej z ranem…
  Modlitwa jest nan potrzebna, bo uspokaja i uszlachetnia . .Dobrze, że poruszasz takie tematy, serdecznie pozdrawiam – Krystyna

  Polubienie

  1. Krysiu – więcej na temat modlitwy wstawienniczej napisał Leszek na swoim blogu; ktoś kto nie modli się wcale nie doceni wartości modlitwy wstawienniczej; pozdrawiam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s