Stłumione pragnienie Boga…

Objawienie Pańskie – TRZECH KRÓLI- 6 stycznia 2018r.

EWANGELIA (Mt 2,1-12)
Pokłon Mędrców ze Wschodu

Nie będę przytaczać treści dzisiejszego czytania Ewangelii. Każdy może sobie odszukać w googlach. Mnie w dzisiejszej homilii naszego Proboszcza poruszyły słowa; STŁUMIONE PRAGNIENIE BOGA.  Dla wielu [nie dla wszystkich] liczy się zdrowie i praca. Prawie wszystko wokół tego się obraca. Reszta jest li tylko dodatkiem do sensu życia.

Filozofia św. Tomasza z Akwinu –  oddzielił wiedzę od wiary, rozum od objawienia. Człowiek może poznać prawdę poprzez rozum lub objawienie. Tomasz rozróżnił prawdę na trzy rodzaje: poznawalną rozumowo, poznawalną przez objawienie oraz prawdę poznawalną w obydwa sposoby jednocześnie, np. nieśmiertelność duszy, jest to prawda dostępna rozumowi i zarazem objawiona, lecz zazwyczaj wiara i wiedza stanowią dwie odrębne dziedziny, mające odrębną naturę. Rozum oprócz rzeczy materialnych jest w stanie poznać Boga i zasady, z jakimi działa. Prawdą,która jest niedostępna, nie pojmowalna dla rozumu jest np. grzech pierworodny, da się go poznać wyłącznie przez objawienie. Według Tomasza pojęcie prawd wiary przekracza możliwości rozumu. Żadna prawda, nawet ta przekraczająca możliwości rozumu nie jest mu sprzeczna. Pomiędzy rozumem a objawieniem nie występuje żadny konflikt. Podwójna prawda nie może istnieć, ponieważ prawda objawiona, jak i ta poznana rozumowo, empirycznie „naturalna prawda” wywodzi się od jednego źródła- od Boga. Prawda poznana przez objawienie zesłane nam przez Boga może być uzupełnieniem prawdy poznanej rozumowo.

Księga mądrości;Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie,
którzy nie poznali Boga:
z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest,
patrząc na dzieła nie poznali Twórcy,…

Historia Trzech Króli doczekała różnych opowieści, a nawet bajek. Gwiazda, która prowadziła Mędrców ze Wschodu do Betlejem to PRAGNIENIE BOGA.   Pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka, ponieważ został on stworzony przez Boga i dla Boga. Bóg nie przestaje przyciągać człowieka do siebie i tylko w Bogu człowiek znajdzie prawdę i szczęście, których nieustannie szuka. Człowiek może jednak zapomnieć o tym „głębokim i żywotnym połączeniu z Bogiem” , może go nie dostrzegać, a nawet wprost je odrzucać. Źródła takich postaw mogą być bardzo zróżnicowane: bunt przeciw obecności zła w świecie, niewiedza lub obojętność religijna, troski doczesne i bogactwa , zły przykład wierzących, prądy umysłowe wrogie religii, a wreszcie skłonność człowieka grzesznego do ukrywania się ze strachu przed Bogiem i do ucieczki przed Jego wezwaniem. Człowiek może STŁUMIĆ w sobie PRAGNIENIE BOGA. Nawet jeśli człowiek może zapomnieć o Bogu lub Go odrzucić, to Bóg nie przestaje wzywać każdego człowieka, aby Go szukał, a dzięki temu znalazł życie i szczęście. Takie szukanie wymaga od człowieka wielkiego wysiłku jego rozumu, prawości woli, „szczerego serca”, a także świadectwa innych, którzy uczyliby go szukania Boga.  Nie poprzez krytykę, poprzez wskazywanie zła, bo zło i bez tego lubi być na świeczniku. Szukanie Boga poprzez afirmację i czynienie DOBRA. BÓG to MIŁOŚĆ! Bóg to dobro.

Afirmacja to pozytywne zdania / stwierdzenia, które powtarzane wielokrotnie mają być narzędziem zmiany myślenia i stanu emocjonalnego. To programowanie umysłu w celu utworzenia lepszego, bardziej pozytywnego sposobu patrzenia na świat.

J.P.IIZnalezione obrazy dla zapytania a mówią, że Boga nie ma

Reklamy

2 myśli na temat “Stłumione pragnienie Boga…

 1. Jest jeszcze jeden powód odrzucenia Boga, dzieje się tak, gdy to Bóg odrzuca, gdy nie daje się poznać ani zobaczyć, gdy nie daje żadnego znaku swojego istnienia. Oczywiście można Boga przypisać wszystkiemu, nawet bakteriom i wirusom, ale to jest tylko nasze chciejstwo. Jak słusznie zauważył św. Tomasz z Akwinu – od wiary trzeba odrzucić wiedzę, ja bym dodał, że także rozum. Bożej Prawdy nie da się poznać przez rozum, bo Prawda jest Tajemnicą. Być może przez objawienie, ale czy ktoś wie jak to wygląda?
  Cóż, ja jestem ten, o którym Księga Psalmów mówi: „Mówi głupi w swoim sercu: «Nie ma Boga»” [Ps 53, 2], więc się tym komentarzem nie przejmuj.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 2. O jesteś w błędzie. Bóg nie odrzuca NIKOGO. A dobry Łotr? A niewierny Tomasz;
  „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
  Jak wygląda objawienie? Dziś KK obchodzi święto Objawienia się Boga poganom. Doświadczyli tego dzięki pragnieniu spotkania Boga. Jak wiele temu poświęcili? Czy Ty byłbyś w stanie również podjąć taki trud? A może wystarczy tylko nie tłamsić w sobie pragnienia Boga??? On już znajdzie sposób abyś Go spotkał na swej drodze życia. Bylebyś nie był takim sceptykiem, bylebyś nie był takim zrzędą i tak krytycznie nastawionym do tego, co Cię otacza. A może potrzebne Ci są różowe okulary, byś dostrzegał dobro, a nie tylko widział zło??? Tak czy siak – lubię Cię takim jakim jesteś i nie zamierzam uszczęśliwiać Cię na siłę.
  Sam sobie to załatw, aby Bóg Cię nie odrzucił. Postaraj się.[żartuję].
  „Chcesz trwałej i potężnej relacji z Bogiem? Szukaj Jego twarzy, a nie tylko Jego darów!” – John Bevere
  http://otwarteniebo24.pl/magazyn/porady-i-nauczania/item/268-chcesz-trwalej-i-poteznej-relacji-z-bogiem?-szukaj-jego-twarzy-a-nie-tylko-jego-darow-john-bevere

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s