Ojcze nasz…

Katolicy we Francji już od ponad miesiąca w szóstej prośbie modlitwy Ojcze Nasz mówią: „I nie pozwól abyśmy popadli w pokusę” w miejsce dotychczasowej wersji:Nie poddawaj nas pokusie”. Bardzo prawdopodobne jest, że papież Franciszek przeforsuje zmianę z „I nie wódź nas na pokuszenie” na „I nie dopuść abyśmy ulegli pokusie”. Chodzi o to, aby odsunąć wrażenie, że Pan Bóg nas kusi, stosowność zmiany potwierdzają bibliści.

Pomysł papieża wyprzedzili Kaszubi, którzy w swoim języku od dawna mówią; „A nie dopùscë na nas pòkùszeniô”, czyli „ I nie dopuść na nas pokusy”. [opr. ks.Mietek  Puzewicz]

A nową wersję – I nie dopuść abyśmy ulegli pokusie” – zaczynam sobie powoli  przyswajać. .

ojcze nasz

Reklamy

6 myśli na temat “Ojcze nasz…

 1. Już jakiś czas temu słyszałem o tej propozycji papieża. Jak dla mnie ma sens, choć oczywiście nie jestem specjalistą. Ale jeśli znawcy wypowiadają się pozytywnie to pewnie zmiana nastąpi.

  Pewnie tak, zawsze może przyjść ktoś z pytaniem do księdza o to, gdzie poszła jakaś kwota. A takie zapiski wtedy są jak znalazł.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Raz źle przetłumaczone wlecze się niczym cień za wiernymi, bo przecież nie tak łatwo z pamięci teraz usunąć ten zapis wyryty tam od dziecka.
   Chyba muszę przestać komentować temat księży i mamony, bo potem śni mi się, że upominam się u księdza o wydanie 20 groszy – makabra; co za sny 😦

   Polubienie

 2. Wystarczy choćby spojrzeć, jak ten fragment jest tłumaczony w Biblii Tysiąclecia (nie mówiąc o nowszych przekładach). Tylko co innego zmienić w tłumaczeniach biblijnych, a co innego w modlitwie, którą przynajmniej każdy z nas powinien odmawiać dwa razy dziennie. To, że to źle przetłumaczone, nikt nie ma najmniejszych wątpliwosci – ale zmienić to w myśleniu ludzi, to już wielki problem.

  Polubienie

  1. Leszku – nie będzie łatwo teraz zmienić treść modlitwy Ojcze nasz…w naszej pamięci, wszak przez wieki takie tłumaczenie obowiązywało. Przecież to zostało już na stałe wyryte i zakodowane w mózgu. Wątpię , aby starsi ludzie przestawili się, ale trzeba młodych uczyć poprawnie, byle jak najprędzej.

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s