„Zły to ptak, co własne gniazdo kala”…

Orędzie premiera Mateusza Morawieckiego;

– Drodzy rodacy, nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych. Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów – rozpoczął swoje wieczorne wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

– Holokaust był niewyobrażalną zbrodnią. Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem. Polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata – powiedział szef rządu.

– Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom. Chcemy walczyć z tym kłamstwem w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o IPN. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście – podkreślił premier.

– Nasz rząd potępia wszystkie zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej na polskiej ziemi, bez względu na to, jakiej narodowości byli ich sprawcy i do jakiego narodu należały ofiary. Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście, jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli. Od lat robimy wiele, aby być strażnikiem pamięci o zbrodniach totalitaryzmów, zarówno na terytorium naszego kraju, jak i poza jego granicami – mówił.

więcej pod linkiem;

http://www.tvp.info/35846340/premier-mateusz-morawiecki-wyglosil-oredzie-wideo 

———————————————————

Paweł Kukiz do Amerykanów: mogliście zahamować Holokaust

Paweł Kukiz napisał: „Kongresmeni USA w liście do Dudy stwierdzili, że »trzeba uznać przypadki, gdy Polacy pomagali nazistom w mordowaniu Żydów«. W całej Europie były kanalie, Panowie. Ale mogliście zahamować Holocaust po informacjach od Karskiego. Niestety, interwencji nie było„.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/pawel-kukiz-do-amerykanow-mogliscie-zahamowac-holokaust/rgwdj0h

—————————————————————————————————————

Tusk o „polskich obozach śmierci” i ustawie IPN. Eksperci oceniają jego tweeta

Długo się namyślał, ale w końcu Donald Tusk skomentował aferę związaną z ustawą o IPN i kłamstwach o „polskich obozach śmierci”. Jednak ci, co mieli nadzieję na wypowiedź chłodzącą konflikt, szybko się rozczarowali. Przewodniczący Rady Europejskiej dolał prędzej oliwy do ognia, opowiadając się po stronie totalnej opozycji. – Tusk nie przegapi żadnej okazji, by zaatakować obecny rząd. I tylko to się dla niego liczy. W tym momencie jego wypowiedzi są antypolskie – przyznaje politolog prof. Kazimierz Kik.

Tweet zaczyna się całkiem obiecująco. „Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski”. Nic dodać, nic ująć. Zdanie jasno obrazujące polską rację stanu.

Niestety, dalsza część wypowiedzi odsłania prawdziwe intencje autora. Donald Tusk opowiada się wyraźnie po jednej ze stron sporu i powtarza przekaz ostatnich dni promowany przez radykalną część opozycji: „Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą…”

– Zaraz, zaraz, czyli Donald Tusk zarzuca, że dopiero ta ustawa rozpowszechniła na cały świat oszczerstwa związane z określeniem „polskie obozy śmierci?” – pyta zaskoczony prof. Kik

– No cóż, Donald Tusk odezwał się w swoim stylu. Próbuje obrócić działania rządu, podejmowane zresztą w dobrej wierze, przeciwko niemu. Nie usłyszałem jeszcze żadnej wypowiedzi tego polityka, która miałaby cień zrozumienia dla rządu państwa, a w jakiś sposób w jego imieniu sprawuje urząd w Unii Europejskiej.

Jego zdaniem szef Rady Europejskiej będzie włączał się do każdego konfliktu z rządem w Polsce, ponieważ w interesie Tuska i partii, którą osierocił, jest skompromitowanie formacji rządzącej. – W przeciwnym razie, dopóki władzę sprawuje PiS, Donald Tusk nie będzie miał żadnych możliwości na powrót na polską scenę polityczną. Za granicą jest on więc dokładnym odzwierciedleniem polskiej totalnej opozycji – dodaje.

http://www.tvp.info/35844133/tusk-o-polskich-obozach-smierci-i-ustawie-ipn-eksperci-oceniaja-jego-tweeta

—————————————————————————————————————

W wywiadzie dla tvp.info Dominik Tarczyński z PiS powiedział między innymi; że „Donald Tusk od lat działa na szkodę Polski. Nie jest to opinia, ale stwierdzenie faktu, a przykładów są setki”.

I podał przykłady: „Fatalna, szkodliwa umowa gazowa z Rosją, haniebne oddanie śledztwa smoleńskiego Rosji, zaangażowanie się w amerykańską kampanię wyborczą i poparcie dla Clinton. Żenujące, opryskliwe nocne wpisy w mediach społecznościowych oczerniające demokratycznie wybrany polski rząd, a dziś kolejny wpis, który zostanie w historii dowodem na antypolską aktywność tego polityka”.


PANIE TUSK nie nauczyli Pana, że „NIE KALA SIĘ SWOJEGO GNIAZDA„??? Zaczynam mieć coraz większe wątpliwości, czy Pana gniazdo jest polskie? HAŃBA!!! Tego typu wypowiedzi „Polaków” totalnej opozycji skłaniają mnie do tego, aby głosować na PiS.

Gdybym miała wybierać pomiędzy premierem M.Morawieckim, a byłym premierem Donaldem Tuskiem – w ciemno, obiema rękami głosowałabym ZA Morawieckim.  Moim zdaniem > Donald Tusk nie dorasta Morawieckiemu do pięt.

17 myśli na temat “„Zły to ptak, co własne gniazdo kala”…

 1. Odniosę się tylko do tytułu. Przykro to mówić, ale to hasło rodzin alkoholowych. Milczeć, udawać, że jest dobrze, katów rodziny przedstawiać jako dobrych rodziców. Z jakichś powodów w Polsce to hasło utrzymuje się z dumą.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cynia > ciekawa jestem skąd u Ciebie przekonanie, że tytuł [powiedzenie] dotyczy rodzin alkoholowych. To już jakaś paranoja. Jak można problem alkoholowy porównywać z problemem narodowym??? Naprawdę nie rozumiem takiego skojarzenia.
   „Zły to ptak, co własne gniazdo kala” Definicja > nie należy działać na niekorzyść społeczności, której jest się członkiem. Takim „złym patkiem” dla Polski jest obecnie Donald Tusk.

   Polubienie

   1. Nie powiedziałam, że tytuł tego dotyczy. Powiedziałam, że to moje natychmiastowe skojarzenie (ze względu na wykształcenie). I niestety jeśli przełożymy to na cechę narodową wychodzi paskudnie. „Tylko nie mówmy, że jest źle, utopmy się w kale, ale z uśmiechem i szabelką, tatuś przecież nie może gwałcić dziecka, wódz przecież nie może działać na szkodę narodu”. Szczególnie, gdy mówi, że kocha, gdy chce naszego dobra, musi to być prawda :).

    Dzięki obecnej władzy część moich podatków idzie na utrzymywanie ludzi, którzy nigdy mi tej kasy nie zwrócą, a za to dokonują rasistowskich ataków i cofają Polską medycynę do króla ćwieczka. Ktoś zdecydowanie działa na moją niekorzyść i to nie ma nic wspólnego z Tuskiem. W tej chwili rezerwy państwowe zaoszczędzone przez lata ta lepsza część suwerena ze smakiem sobie zjada pociamkując, pobekując i tupiąc nóżką do Martyniuka. Się należy suwerenowi. Po co pracować? Szlachta mnie pracuje.

    Polubienie

   2. Oj, Cynia> nie znam lekarstwa na Twoje nazwę to delikatnie; „niepokoje”. Obsesja na punkcie obecnego rządu wyłania się niemalże z każdego Twego słowa.
    W kwestii tematu ustawy owo Twoje „„Tylko nie mówmy, że jest źle,utopmy się w kale …” to postawa poprzedniej władzy. Coś Ci się tematy pomieszały. Tak uważam, że wódz Tusk zadziałał na szkodę narodu i to bardzo. Zadowolona?
    Jesteś egoistką. Część wszystkich naszych podatków idzie na cele, które nam się nie zwrócą, ale czy NIGDY???
    Słyszałam niedawno taką wypowiedź; ” duże pieniądze polskiego podatnika przeznaczono na akcję ratowania Francuzki, a pieniędzy na szpitale dla polskich dzieci nie ma” . Z ostatniej chwili;
    – Polski rząd właśnie potwierdził, że pokryje swoją część kosztów akcji ratunkowej Nanga Parbat. – Też ktoś może mieć pretensje, że podatnik polski płaci za czyjeś hobby i obsesję łażenia po górach. Gdybyśmy tak egoistycznie podchodzili do problemu finansowania różnych programów, to popadniemy w paranoję. Więcej optymizmu i wiary w dobro w ludziach.

    Polubienie

 2. Niestety taka jest natura członka partii,która jest wroga wszelkim zmianom dla dobra i godności narodu. Zresztą Tusk mówi tak aby nie podpaść pani Merkel.Zrobił sobie kpiny. Co na to dziennikarze TVN24 !!!!!!!!!! zero reakcji. Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić to postępowanie. Frans Timmermans, Guy Verhofstadt, Jean-Claude Juncker trudno byłoby zaliczyć ich do przyjaciół Polski to wrogowie Polski. Niestety w Brukseli jest ktoś czwarty nieżyczliwy Polsce i obecnej władzy. I to on wyrasta na największego wroga Polski. Najsmutniejsze, że jest nim Polak Tusk. Cała nadzieja w tym, że Polacy do tego czasu zobaczą jego ukrytą, złą twarz człowieka, który potrafi dbać tylko o własny, egoistyczny interes. Kosztem milionów rodaków. Kosztem własnej ojczyzny bo pewnie chce w ten sposób przysposobić sobie wyborców na ewentualne wybory. Nowelizacja ustawy o IPN, wprowadzająca kary za używanie określeń niezgodnych z prawdą historyczną, jest jasna i czytelna. Takie przepisy mają Rosja i Ukraina, Niemcy, Izrael. Wystarczy porównać ich treść z treścią naszych przepisów. Zatem to, że są różne opinie na temat tej nowelizacji jest o tyle smutne, że pokazuje ile jest Polski w Polsce.

  Polubienie

   1. Mirek – nie wiem co chce osiągnąć Donald Tusk swoimi wypowiedziami; jakie ma intencje, bo to lęgnie się w jego sercu i jego mózgownicy, ale…. one wyraźnie wskazują, że NIE reprezentuje interesów Polski. Oj naiwni jesteśmy [my- Polacy] jak dzieci we mgle, skoro takiego Rodaka [a może on NIE RODAK? mam coraz większe wątpliwości; ] wybraliśmy do władz i rządził krajem przez 8 lat, a potem dorwał się do koryta gdzie płacą w euro i ma nas głęboko w….poważaniu. Nie będę się nakręcać. Jego wpisy i wypowiedzi pokazują jego prawdziwą twarz.

    Polubienie

 3. Ja swoją batalię stoczyłem w tym temacie, moje stanowisko znasz. Ludzie nie przestają mnie zadziwiać, ot komentarz wyżej nie wiem jak zinterpretować, co ma ten temat wspólnego z alkoholikami i katami rodziny?
  W sprawie dobrego imienia Polaków powinniśmy się wznieść ponad podziały, niestety okazuje się że różne publikacje, prasa i filmy zdołały nam wpoić poczucie winy za holokaust.

  „Bo Polacy mordowali Żydów”… Tak zdarzało się – Polacy Polaków, Polacy Żydów, Żydzi Żydów, w końcu Żydzi Polaków… Tylko nikt nie wymaga od narodu żydowskiego żeby bił się w pierś za Rumkowskich i Gancwajchów, a przecież dla nich nawet Morel nie aspiruje do miana zbrodniarza, za tych kilku gojów w Świetochłowicach…

  I to jest przestrzeń do dialogu?

  Polubienie

  1. Napisałeś; ” W sprawie dobrego imienia Polaków powinniśmy się wznieść ponad podziały,…”akurat!!! Ci, omamieni miłością do Tuska a także zaślepieni nienawiścią do PiS-u [część do Kościoła] złożą na ołtarzu jako ofiarę także honor, godność i niewinność Polski. Zastanawiam się – czy jest jeszcze coś, co by Polaków zjednoczyło? Coś, co wcieliłoby w życie slogan PO :”zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.
   Tu nawet cud nie pomoże, bo wielu nie wierzy w cuda. Jesteśmy straconym narodem. Jeśli ktoś jeszcze odważyłby się ratować ojczyznę, to go zaszczują. KOSMOPOLITYZM ale tylko w wydaniu Polaków. Każdy inny naród broni interesu swego kraju. A my dla samej Łaski przynależności do Unii skłonni jesteśmy oddać wszystko; nawet ojców kości [przenośnia]. Mnie to po prostu nie mieści się w głowie. Co za ludzie….

   Polubienie

   1. Nadal kpią sobie z Polski-włoska agencja prasowa ANSA w odniesieniu o obozie Auschwitz użyła nieprawdziwego sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Po interwencji strony polskiej depeszę zmieniono. Polskim obozem zostało nazwane Auschwitz. Depesza była relacją z ceremonii na której uczczono deportowanych w czasie wojny pracowników zarządu miasta Mediolan oraz osoby zwolnione na podstawie włoskich ustaw rasowych. W sprawie interweniowała polska ambasada w Rzymie, a agencja wprowadziła korektę. Tekst ujednolicono, a wobec obozu użyto określenia „nazistowski”.

    To nie pierwszy taki błąd popełniony przez ANSA. W tej sprawie już rok temu polska ambasada otrzymała zapewnienie od redakcji, że dołoży starań, by więcej nie dopuścić do błędu. Nie udało się. Także we włoskiej prasie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu krzywdzące dla Polski sformułowanie padło kilka razy. Takie teksty idą w świat.

    TVP pokazała z włoskiego państwowego kanału RAI UNO materiał o polskiej ustawie rzekomo negującej Holocaust!. Migawki z Marszu Niepodległości i polskie flagi służyły jako „dowód” polskiego antysemityzmu! Historyczna i geograficzna wiedza Włochów jest pod psem i taki materiał jest działaniem antypolskim!

    Polubienie

  2. Przestrzenią do dialogu nigdy nie jest nie było i nie będzie działanie medialne.
   Bo dla mediów nigdy nie będzie wartością dociekanie prawdy, tylko pozyskiwanie NEWSA.

   Polubienie

 4. Ehh, a czy nie wystarczy wyciągnąć wniosek, że prezydent Polski, Tusk oraz Morawiecki powiedzieli to samo.
  To jasne, że Tusk też jest bezmyślny jak rząd. Bo teraz leci w świat przekaz, że niby Tusk uważa, że były takie obozy.

  Nie jestem rzecznikiem prasowym Tuska, ale wypowiedź ma jednak inne znaczenie. W którymś komentarzu napisałem jednak, że ustawa spowodowała to, że wrednie izraelscy politycy mogli sobie na złość Polsce pisać kłamstwa. I mając świadomość, że piszą kłamstwa. Co się teraz stało, w dobie, gdzie ludzie czerpią wiedzę nie z książek, a Twittera. Co młodzi Izraelici się nauczą jak przeczytają wpisy?
  Ponieważ umysł ludzki ma zwyczaj skracania. To niedługo ludzie zapomną kolejność zdarzeń i wyjdzie:
  Wpis Tuska – Skandaliczne wpisy Izraelskich polityków – ustawa o IPN.
  Reakcją na ustawę o IPN były kłamstwa Izraela.

  Wracając do meritum sprawy, to co wolno np. nam na blogach, gdzie nikt na nas się nie powoła to jedno. Natomiast mógł się ograniczyć do jednego zdania. No, ale Tusk nadaje się na dyplomatę jak ja na księdza!

  Polubienie

  1. Pełna zgoda; ” to co wolno np. nam na blogach, gdzie nikt na nas się nie powoła to jedno. Natomiast mógł się ograniczyć do jednego zdania.”
   Tusk jest osobą publiczną, reprezentantem Polski na arenie UE. Musi i powinien ważyć słowa.

   Polubienie

   1. Jak pozwolisz odpowiem w jednym komentarzu.
    Napisałaś „mamy prawo oczekiwać od dziennikarzy Rzetelności!” – Fakt niepodważalny.
    Tylko, że ja napisałem to w odniesieniu do komentarza Radamenesa II: „i to jest przestrzeń do dialogu”
    stąd piszę, że media nie są przestrzenią do dialogu. Wystarczy zobaczyć dowolną debatę publiczną robioną w mediach. I mamy na dowolny temat słynne „ja panu/i nie przerywałem”. Czy wypracowano kiedyś coś rozsądnego w takiej debacie? Nie bo każdy coś pie… by błysnąć.
    Potem zabawa w głuchy telefon i usłyszę, że obozy to wina Tuska, a jakiś nieuk co niedoczyta dorobi sobie historię, że dziadek z Wermahtu budował….
    Przestrzenią do dialogu są zamknięte drzwi tam dyskusję nie robią się, aż tak emocjonalne. Potem ogłasza się wspólne stanowisko.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.