Rocznica zamachu na Papieża…

W swym poprzednim wpisie pominęłam bardzo ważną [czy tylko dla mnie?] datę- rocznicę zamachu na Jana Pawła IITo była środa 13 maja 1981 roku. Godzina 17.17 – huk wystrzałów.
Wiwaty na cześć Jana Pawła II nagle zamarły. Tylko gołębie spłoszone wystrzałem zerwały się hałaśliwie do lotu. Przerażony tłum widział, jak papamobile z wyciem syren przyśpieszył, a papież osuwa się w ramiona ks. Dziwisza. Dopiero po chwili na placu św. Piotra w Rzymie słychać było krzyki i szloch. Polscy pielgrzymi ustawili przed pustym papieskim tronem obraz Matki Boskiej Częstochowskiej„.
Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/serwisy/historia/a/mija-35-lat-od-zamachu-na-papieza-jana-pawla-ii,402676/

Znalezione obrazy dla zapytania rocznica zamachu na J.P.II Podobny obraz[obrazki z netu]

Świadkowie tamtego wydarzenia;

 1. Relikwia z zamachu na papieża Jana Pawła II

  Przestrzelony pas sutanny Ojca Świętego Jana Pawła II (Ojciec Święty miał go na sobie w czasie zamachu13 maja 1981 roku), który złożył na Jasnej Górze jako wotum 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny, jest bardzo cennym wotum. Przez ponad dwadzieścia lat to wotum nie było eksponowane. Dopiero w 2004 roku papież zgodził się aby pas został publicznie pokazany i na stałe umieszczony w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Poprosił o to Ojca Świętego ówczesny przeor klasztoru jasnogórskiego ojciec Marian Lubelski. 

2) Bezcenna relikwia. Jest to naznaczona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. W tym dniu podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmed Ali Agca próbował zabić papieża.

3)  Z tej broni chciał zastrzelić papieża: pistolet Agcy w Polsce

Do Jana Pawła II Agca strzelał z pistoletu Browning HP kaliber 9 mm Parabellum.

Pistolet, z którego 13 maja 1981 r. w Watykanie zamachowiec Ali Agca strzelał do Jana Pawła II, trafił  do Polski, wypożyczony na 3 lata.  Broń można było oglądać na wystawie w Muzeum Domu Rodzinnego papieża w Wadowicach. Eksponat na trzy lata wypożyczyło Muzeum Kryminologii w Rzymie.

Przez ból do świętości

W ocenie ks. prof. Jana Machniaka pistolet to jeden ze współczesnych środków zadawania bólu i śmierci, które prowadzą do świętości. Sami zaś męczennicy to, tak jak przed wiekami, święci, którzy przelewając krew cierpieli za Chrystusa i za wiarę.

https://www.tvp.info/14497316/z-tej-broni-chcial-zastrzelic-papieza-pistolet-agcy-w-polsce

Znalezione obrazy dla zapytania J.P.II módl sie za nami [obrazki z netu]

 

Reklamy

12 myśli na temat “Rocznica zamachu na Papieża…

 1. Pięknie, Basiu, że pamiętałaś, że pamiętasz… Pisałam o tym kilka razy w poprzednich blogach, teraz mi ta data umknęła, a to przykre wydarzenie należy przypominać. Wokół mnie wiele imienin, urodzin, rocznic i tego przybywa, zdarza się, że nie nadążam z tymi uroczystościami…
  Pamiętam tamten dzień i smutek, jaki ogarnął serca… Wspominamy z nostalgią i miłością naszego Papieża!
  Ile bólu i cierpienia … To odbiło się na zdrowiu Ojca Św. Jana Pawła II. Wtedy Polacy wydawali się zjednoczeni
  w podziwie dla Jego Świątobliwości, a teraz są tacy, którzy Go obrażają. Czy to normalne?
  Wieczorem zamierzam napisać tekst o dzisiejszym marszu w stolicy i o trollach…
  Przyjemnego wieczoru – Krystyna

  Polubienie

  1. Krysiu- uważam, że naszą rolą jest, między innymi, przypominanie takich dat. Wiele wydarzeń znika z naszej pamięci przyćmione bieżącą sytuacją.
   ” „Człowiek bez korzeni, którzy zapomniał o nich jest chory. Odnaleźć na nowo, odkryć własne korzenie i czerpać z nich siłę, aby kroczyć do przodu, aby przynosić owoc i, jak mówi poeta, «siłę, aby zakwitnąć ponieważ to, co drzewo otrzymuje, aby kwitnąć, pochodzi z tego, co jest pod ziemią». I to jest właśnie ten związek między korzeniem i dobrem, które możemy dawać” – mówił Ojciec Święty Franciszek.
   Marsz w stolicy, to wydarzenie dla mnie bardzo odległe. Ładna pogoda, więc marsz uważam za pretekst aby sobie pospacerować. 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 2. Dziś mówili w ,,Wiadomościach” o tym wydarzeniu, połączono je z nadaniem jednemu z kościołów w Zakopanem statusu najważniejszego kościoła Maryjnego w Polsce (tak zrozumiałem). Bo świątynia ta jest wotum za to, że Jan Paweł II przeżył ten zamach, nawet wcześniej nie wiedziałem o tym.

  Proste dania moim zdaniem są zwykle bardzo dobre, a jak jeszcze otoczenie jest odpowiednie, wtedy już wszystko jest jak należy moim zdaniem.

  Drugie skierowanie nie oznacza nic szczególnego dla mnie, bo mogę zawsze odmówić przyjęcia propozycji stażu, jeśli w czasie rozmowy wstępnej uznam, że coś jest nie tak jak należy. I tak można chyba trzy razy, na razie mam wszystkie możliwości odmowy do wykorzystania.

  Pozdrawiam!
  Mozaika Rzeczywistości.

  Polubienie

  1. Piotrze- w tym miejscu w Zakopanem, gdzie stoi kościół , od dnia zamachu czyli od 13 maja 1981 r Górale przez 100 dni modlili się o to, aby papież J.P.II przeżył zamach i powrócił do zdrowia. Ich modlitwa została wysłuchana dlatego jako wotum dziękczynne za ten cud, wybudowali własnymi rękami kościół. Podziwiam pobożność i hardość Górali – pokazali całemu światu, jak potrafią wspólnie działać; taka solidarność ludzka, jak za czasów pierwszych chrześcijan. Godni są tego zaszczytu aby u nich było owo Sanktuarium na Krzeptówkach jako Sanktuarium NARODOWE Matki Bożej Fatimskiej.
   Dziś tam są wielkie uroczystości, a o godz. 19;00 mszę św. odprawi Metropolita Krakowski.
   Byłam w tym Sanktuarium dwa lata temu w czerwcu- jest tam pięknie. We wnętrzu dzieło sztuki w wykonaniu Górali. To dowód, jak bardzo Górale kochali naszego Papieża, jak potrafią wyrażać swą wiarę, swe poświęcenie dla Miłości Boga i bliźniego.. .
   Czasami to żal serce ściska że nie mam ani talentu ani cierpliwości, aby takie cudeńka tworzyć. Taki dar [zmysł] artystyczny przydałby mi się bardzo, choćby teraz przy dekoracji ołtarza [polowego] na stację procesji Bożego Ciała.
   pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 3. Powoli z telewizji wszystkiego dowiedziałem się o tej świątyni. Sprawa zbliżona moim zdaniem do krzyża na Giewoncie, podobne są skale trudności tych dwóch przedsięwzięć.

  Bliżej mam mniejszy park, jednak w nim już właściwie znam każdy krzaczek, a w Łazienkach niemal zawsze coś mnie zadziwia.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Czasami warto wiedzieć aby potem w razie wypadu do Zakopanego zwiedzić tą świątynię, jeśli nie ze względów religijnych to przynajmniej podziwiać dzieło rak ludzkich.
   Łazienki dla mnie nieznane. Jak się kiedyś wybiorę od Warszawy to poproszę Ciebie o wcielenie się w rolę przewodnika – dobrze??? obiecujesz ??? za ile ??? „)

   Polubienie

 4. Ta świątynia taka bardzo góralska… Pokłon w stronę sztuki… Piękno tam, gdzie pamięć ubrana w dzieło.
  Powinnaś jak najszybciej pospacerować po Łazienkach, wybierz się tam póki zieleń w krasie.
  Basiu, odpowiedziałam u siebie. Przyjemnego dnia. . .

  Polubienie

  1. Podobają mi się góralskie chatki, kościoły i stroje.
   Do Łazienek czym prędzej się nie wybiorę. Zbyt wiele innych wyzwań mnie czeka; między innymi badania lekarskie, bo….” tu mnie boli, a tam rwie; tu mam dziurę a tam dwie [w nosie]”.

   Polubienie

 5. Kościoły mogą według mnie być na wielu płaszczyznach budowlami ważnymi dla kogoś. Jeden zwiedzać je będzie ze względów religijnych, ktoś inny historycznych, jeszcze inna osoba ze względów architektonicznych. A to jest coś wspaniałego. Kiedyś jak byłem w Krakowie wielkie wrażenie zrobił na mnie witraż Wyspiańskiego ,,Bóg Ojciec”. Jeszcze światło słoneczne operowało na tych szkiełkach podkreślając niektóre elementy, tworząc dodatkowe przesłania. Tak samo byłem urzeczony wnętrzem kościoła Sagrada Familia. A nawet mój kościół, gdzie miałem chrzest oferuje interesujące elementy wystroju. Mam na myśli figurę Jezusa Nazareńskiego z XVIII wieku, którą parę razy widziałem jak byłą wystawiona przy ołtarzu.

  🙂 Ja mogę takie oprowadzanie bardzo tanio przeprowadzić, dajmy na to za parę paczek żelków. Oczywiście pokazałbym jedynie miejsca, które mi się najbardziej podobają w Łazienkach, jednak nie licz Basiu na jakieś opowiastki historyczne z mojej strony, bo nie za dobrze przyznam się od raz znam wszystkie te historie związane z Łazienkami.

  Tematy poruszane w tej książce w jakiejś mierze są mi już znane, wiem mniej więcej które kraje mają do Polski i Polaków stosunek chłodny, a czasem nawet i wrogi. Niektóre tezy tak jak napisałem u siebie były trafne, pogłębiły moje odczucia, niektóre zaś uważam za nietrafione. Ale na tym chyba polega krytyczne podejście do tematu.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Piotrze – rzadko jeździłam na wycieczki [pielgrzymki] i zwiedzanie miast, zabytków, kościołów…restauracji 🙂 . O! np. bardzo dawno temu byłam w Krakowie i Warszawie. Powinnam nadrobić [odświeżyć] te zaległości. Tylko brak mi właśnie takiego przewodnika, który zachęcałby do zwiedzania. Piotrze- spoko! nie mam dużych wymagań co do opowiadań historii; przewodnik po warszawie byłby mi potrzebny bylebym się nie zgubiła 🙂 Myślę, że nie tylko na żelki byś zapracował, ale także na dobre lody i kawę 🙂 Problem w tym, że póki co nie planuję wyjazdu, zbyt wiele obowiązków teraz mam na głowie; pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 6. Czyli mogę powiedzieć, że wszystko jasne jest w kwestii wspólnego zwiedzania Warszawy. 🙂 Rozumiem, jednak jeśli kiedyś byłabyś w okolicy Warszawy lub w niej konkretnie to zapraszam do wspólnego zwiedzania.

  W tym przypadku jeszcze telewizja przypomniała mi o wizycie pana Orbana, dodałem dwa i dwa i wyszło mi to co na blogu napisałem. A czy to na pewno jego kolumnę aut widziałem to już nie mam pojęcia.

  Rollo to nic strasznie egzotycznego, to po prostu składniki jakie lubimy zawinięte w placek pszenny czy inny z dodatkiem sosów, warzyw itd. 🙂

  Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Tak> jak już zdecyduję się zwiedzać łazienki to się odezwę do Ciebie, z góry dziękuję za dobre chęci; teraz jestem troszkę zajęta różnymi obowiązkami w realu; blog stanowi jedynie chwilową odskocznię od tych spraw przyziemnych; pozdrawiam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s