Wniebowzięta, Zielna i Zwycięska

Oficjalna nazwa święta, które w Kościele katolickim obchodzimy 15 sierpnia, to Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Nazwa – Matki Bożej Zielnej, to nazwa popularna, zwyczajowa . Uroczystość ta jest największym i prawdopodobnie również najstarszym świętem maryjnym chrześcijaństwa.
„Tajemnica zmartwychwstania i wniebowzięcia jest przewidziana dla wszystkich ludzi, dlatego nie sprzeciwia się rozumowi, aby Chrystus dla swojej Rodzicielki przyspieszył ten dzień…– mówi bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, w rozmowie z ks. Pawłem Kłysem.
Nie mnie robić wykład na temat TAJEMNIC. Nie mam ku temu żadnych podstaw,  ale…. mam serce i czucie; zgadzam się i rozumiem słowa Adama Mickiewicza [mój ulubiony poeta]; „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko” oraz „Miej serce i patrzaj w serce.

Matka Boża Zielna – Maryja – Matka Chrystusa wraz z ciałem została wzięta do nieba. DOGMAT, bardzo bliski memu sercu i czuciu. Przypomina mi to święto czasy, gdy jako dziecko, biegałam po łące, [umoczona po pachy od rosy], zbierając kwiaty i zioła na bukiet dla Mamy Pana Jezusa.  Należałam wówczas do kościoła [parafii] pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, stąd poniższy wiersz napisany jakby dla mnie;

Wiersz Jana Lechonia;

„O wy, kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła,
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła,
I stawiają Częstochowskiej, by podniosła rączkę,
Nad firletkę, macierzankę i nad srebrną drżączkę,
Nad rozchodnik i lawendę, nad rutę i miętę,
Bo to wszystko przecież Boże, bo to wszystko święte,
Jak stajenka betlejemska z prostym polskim bydłem,
Tak zrównane są te zioła z mirrą i kadzidłem…”

ilustracja: obraz „Matka Boża Zielna” – Adam Setkowicz (1876 – 1945)

 

 

Reklamy

4 myśli na temat “Wniebowzięta, Zielna i Zwycięska

 1. Dzisiaj na Jasnej Górze pielgrzymki … ech, tyle razy i ja pielgrzymowałam, a teraz ja na kanapie, noga do góry, na poduszce, a Msza w telewizji …. eeech, starzeję się, zdrowie „poszło spacerować” i coraz ze mnie większa lebioda 🙂
  Mnie kojarzy się to święto nie tylko z pielgrzymkami ale też z festynem i renowacją przecudnego kościoła, który w tym dniu ma odpust …. już prawie 30 lat ratujemy ten obiekt , kto może, jak może pomaga, a że my mamy swoje biuro to pomagam projektowo, graficznie, plakatowo, pomagał Tati i brat i wspólnik i chłopaki w pracowni, dzisiaj aż taka pomoc potrzebna nie jest bo drukarki powszechnie dostępne, ksiądz potrafi wydrukować sobie sam, projekty gotowe, konstrukcja uratowana elewacja też 🙂 wystarczę więc ja na odległość po internetowych łączach:)
  przypomniał mi się mój pierwszy projekt na renowację elewacji tego kościoła, zdążyłam akurat na to święto, dumna zawiozłam projekt, oczywiście jeden egzemplarz, bo pozostałe złożyłam wcześniej u konserwatora i w urzędzie. Zachwycony ksiądz podziękował a potem zaczął oglądać. Patrzę a tu nagle ksiądz dziwnie się uśmiecha – hmmm a jak to Matka Boża do nieba wstępowała , co? no nieeeee, dopiero wtedy zauważyłam tytuł dokumentacji – „Projekt renowacji elewacji kościoła p.w, WNIEBOWSTĄPIENIA NMP. Tak to Basiu niechcący zostałam autorką teorii, że Matka Boża nie została wzięta do nieba a sama tam wstąpiła. Ba, nie tylko ja, nikt z wydających pozwolenie na budowę nie zauważył i dokument państwowy również opiewa na WNIEBOWSTĄPIENIE …

  Polubienie

  1. Malino- nie dziwię się tej pomyłce; gdyż WNIEBOWSTĄPIENIE JEZUSA a WNIEBOWZIĘCIE MARYI mają podobne brzmienie; myli się wielu, którzy nie za bardzo orientują się w nazewnictwie.
   Pielgrzymki; dla mnie [pochodzącej spod Częstochowy] mają szczególne znaczenie. Pielgrzymowaliśmy, ale też przyjmowaliśmy na nocleg pielgrzymów. A teraz tak mi ciężko jest wybrać się na Jasną Górę samochodem. Między innymi, dolegliwości zdrowotne uniemożliwiają podróżowanie. Właśnie ten czynnik zdrowotny zadecydował, że odstąpiłam wczasy we Włoszech.
   Starość – nie radość; młodość – nie wieczność.
   A tak na marginesie- jak tam Twoje zdrowie? jak Twoja noga? czy półpasiec odpuścił???

   Polubienie

 2. A ja jak zwykle teologicznie. Właśnie z tej lekcji z Apokalipsy mamy dość jasny wniosek i naukę zwłaszcza dla protestantów. W Apokalipsie czytamy; „Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia„.
  Mamy tu dwa znaczenia tych słów. Niewiasta w liczbie pojedynczej czyli rysy indywidualne; Niewiasta, Kobieta jest ukoronowana zaszczytami władzy królewskiej. Taki wynik daje nam to,że niewiasta rodzi chłopczyka, który zostaje porwany do Boga, więc chodzi o Maryję i Jezusa. Następnie rys zbiorowy i indywidualny tzn.; bóle i męki rodzenia. Kościół się rodzi w bólach, tzn. w prześladowaniach. To samo dotyczy Maryi, co zresztą prorok z Ew. Łukasza zapowiedział – „…Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu…”
  miecz to coś ostrego, lecz w tym zdaniu nie dosłownie miecz a jest to szyderstwo, niedowiarstwo, prześladowania. Lud Izraela odrzuciwszy Zbawiciela tak również i dziś zadaje cios mieczem w duszę Matce Jezusa. Szyderstwo z wiary w Boga i Maryi. Ten miecz Maryję przenika gdy powstaje Kościół, gdyż Ona sama uczestniczy w tym Kościele i go kształtuje. Zresztą przenika tenże miecz do dziś. Następnie czytamy; „I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów
  – a na głowach jego siedem diademów. I ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba:
  i rzucił je na ziemię. I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą,
  ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię. I porodziła Syna – Mężczyznę,
  który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu. I dano Niewieście dwa skrzydła orła wielkiego,
  by na pustynię leciała na swoje miejsce, gdzie jest żywiona przez czas i czasy, i połowę czasu, z dala od Węża…”
  Dziś niewiasta Maryja jest w niebie i ma swoje miejsce, jest jakby w ukryciu tak jak w Egipcie. Następnie na końcu czytamy, że wąż się rozgniewał i toczy walkę z niewiastą i jej potomstwem. Z tego całego rozdziału 12 wynika, że pierwsze słowa i następne są już aktualne Maryja jest ukoronowana już teraz mając księżyc pod stopami otrzymuje godność królewską. Ukoronowana jest już w niebie przed przyjściem Chrystusa ponownie na ziemię. Indywidualnie ukoronowana jako Niewiasta Matka Boga. Wynika to z tego, że już jest prześladowana i zagraża Jej wąż.Nie należy rozumieć,że szatan Jej zagraża indywidualnie. Wąż ściga niewiastę, która porodziła Mężczyznę. Jest ogólny atak na Maryję, że wszystkich stron protestanckich i to co się wypisuje na Jej temat i Kościoła katolickiego.Bo tylko w tym Kościele żyje Maryja również w prawosławnym. Wiele z tego powodu porzuci Kościół i Matkę Kościoła z powodu niedorzecznych interpretacji robiąc siano w głowach ludzi.Te siano robi wąż, smok czyli szatan i wielu dało się zwieść. Przecież po przyjściu Jezusa i urzeczywistnienia Królestwa Bożego już nie będzie co miało zagrażać niewieście Kościołowi i szyderstwa pod kierunkiem Maryi.Więc to się dzieje teraz. Rys zbiorowy zaś mamy w rozdz.19 które piszą o godach Baranka i przystrojeniu się małżonki czyli niewiasty.To oczyszczony już ze wszelkiego grzechu Kościół ,ludzie w Kościele gotowy do wzięcia przez Boga aby dopełnić to co było obiecane.

  Polubienie

  1. Mirku- nie pomogą żadne objaśnienia, żadne tłumaczenia, jeśli ktoś zafiksuje się na jakimś punkcie, to „nie ma mocnych”. Z tego powodu odpuściłam sobie dyskusję z zielonoświątkowcami, świadkami Jehowy i innymi „nawiedzonymi”. Znasz śląski więc zrozumiesz, gdy napisze że to; „daremny futer” 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s