CZAS…

Czas to życie!

Mądrość chrześcijańska nie wiąże się tylko z rozpoznaniem prawdy o przemijaniu czasu: „czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny” (Mt 25,13), ale ma związek z mądrością zastosowania tej prawdy tu na ziemi: „nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie” (Mt 6,34). Czas to życie.

CZAS UCIEKA – WIECZNOŚĆ CZEKA! cropped-klepsydra1.jpg

 

Czas to miłość !
Wybór tego, na co przeznaczamy czas, wskazuje na nasze wartości. Nie można kochać i nie poświęcać się temu, co się kocha. Kiedy mówimy, że nie mamy czasu, utrwalamy kłamstwo, gdyż w rzeczywistości go posiadamy, nie chcąc jednak ofiarować. To, komu lub czemu oddamy własny czas, pomaga rozpoznać priorytety oraz kierunek, w którym zmierzamy. Czas i sposób jego przeżywania diagnozuje jakość naszej miłości oraz troski o rozwój wiary. Odsłania prawdę, czy moje życie ukierunkowane jest na wieczność, czy koncentruje się wyłącznie na doczesności.
Czas to nie pieniądz !
Ten drogi towar jest najważniejszym ludzkim zasobem, bez którego wszystkie inne dobrodziejstwa tracą na znaczeniu.
W Ewangelii, gdzie Jezus zwraca się do bogacza, którego jedynym pragnieniem jest zabezpieczanie spichlerzy: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” (Łk 12,20).
Proszę, nie pytajcie – ile danego mi czasu już zmarnowałam, przetrwoniła, rozmieniłam na drobne.
Rozmieniłam swe życie na drobne;
na szare dni tak do siebie podobne…
W mojej głowie wciąż dźwięczą słowa wiersza J.Tuwima – NAUKA ;
„Nauczali mnie mnóstwa mądrości,
Logarytmów, wzorów formułek,
Z kwadracików, trójkącików i kółek
Nauczali mnie – nieskończoności.
Rozprawiali o cudach przyrody,
Poznawałem różne tajemnice:
………………………………………………………………..
I do dziś mam taką szkolną trwogę.
Bóg mnie wyrwie, a stanę bez słowa.
Panie Boże – odpowiadać nie mogę,
Ja – wymawiam się, mnie boli głowa.

Trudna lekcja, nie mogłem od razu,
Lecz nauczę się, po pewnym czasie.
Proszę, zostaw mnie na drugie życie,
Jak na drugi rok w tej samej klasie”.

Czy można nauczyć się życia? Czy można nadrobić stracony czas? Przecież wiadomo, że „nie dogoni i w sto koni dnia, który przeminął; chociaż go się przewałkoninie dogoni….”, jak pisał Leopold Staff.

Muszę coś wreszcie robić.  Muszę zatrzymać czas, który tak zapiernicza niczym Pendolino [ od 200 do 250 km/h]. Nawet nie chcę wierzyć, ile to ja już lat nie pracuję zawodowo, bo skorzystałam z przywileju wcześniejszej emerytury. Syn mi usiłuje obliczyć te lata emerytowania, ale…nie wierzę jemu, to niemożliwe abym tyle lat bąki zbijała. NIE! to niemożliwe, bo nie mieści mi się w głowie. A odkąd mąż przeszedł na zasłużoną i ciężko wypracowaną emeryturę, to nawet prace ogrodowe znalazły się w jego gestii. Mnie pozostało tylko przygotowanie obiadu, [śniadanie każdy robi sobie sam, a kolacji nie jadamy, bo się bezskutecznie odchudzamy]; kanapakanapa  komputer i telewizor.

Oj, przewałkoniłam ja wiele, bardzo wiele tego cennego czasu. Jestem tego świadoma, ale…brak mi pomysłu [nie jestem pomysłowym Dobromilem] na konkretne działania. Na nic zdają się wszelkie postanowienia, obietnice [dawane samej sobie], że od jutra to już na pewno wezmę się za siebie, zacznę działać. Tak samo jest z odchudzaniem – od jutra, tylko jakoś to jutro jest takie śliskie, niczym piskorz wymyka się z rąk. PASJA bardzo pilnie potrzebna. Cóż kiedy do tego niezbędny jest  talent, zapał i chęci. Tego u mnie brak. Oj, żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce…. Wiem – LENISTWO to grzech. To także uzależnienie. Potrzebny więc mi ODWYK zanim to się stanie…. uzaleznienie

Reklamy

6 myśli na temat “CZAS…

 1. jak czas zasuwa miałem okazję doświadczyć podczas Święta Zmarłych… kilka dni wcześniej zadano mi pytanie, kiedy umarła pewna ciocia?… odpowiedziałem „jakieś trzy lata temu”… gdy pojechałem na cmentarz odwiedziłem grób cioci, a z napisu na płycie wynikało, że nie trzy, tylko SZEŚĆ…
  p.jzns :)…

  Polubienie

  1. Odkąd jestem na emeryturze, to czas zaiwania z podwójną prędkością. Jak tu liczyć godziny kiedy lat nie idzie się doliczyć. Skleroza? Jak nic – skleroza.

   Polubienie

  2. Basiu, mam to samo, ale powiem Ci – to nie skleroza, to instynkt samozachowawczy … optymiści żyją dłużej, lat nie liczą więc i się nie starzeją

   Polubienie

   1. Malino- kiedy z natury to ja pesymistka 😦 Często mi powtarzano abym nie krakała; bo wykraczę;
    tym-czasem [nie poprawiać] pomna na komunistyczne hasło [widniało takie podświetlane na zakładzie ubezpieczeniowym w centrum Opola];
    „PRZEZORNY ZAWSZE U(za)BEZPIECZONY” . Marzyło mi się być przezorną 🙂

    Polubienie

 2. a jak już o emeryturze Basiu to proszę:

  NA EMERYTKĘ

  I nic to, że włos całkiem już siwy,
  że głos nieco bardziej skrzekliwy,
  że już nie te oczęta,
  że kolano boli i pięta,
  że przywiędła nieco Malina
  młodość wspominać zaczyna.

  Nic, że czas, jak ten osioł uparty,
  miast blefować, znaczy już karty
  i coraz częściej blotka,
  i wygrana jakby mniej słodka,
  w rękawie jeden został as
  i pewnie pora powiedzieć pas.

  Nic, że szósteczka dawno stuknęła,
  to się właśnie „młodość” zaczęła,
  bo ciągle mam jeszcze ochotę
  na jakąś perfidną psotę,
  i w głowie bez liku mam marzeń,
  i chłodny dystans do zdarzeń.

  a co !!!
  stuknięta emerytka to jest to !!!


  Malina M – 🙂 z pełnym uszanowaniem

  Polubienie

  1. Malino super wiersz – dziękuję. Z głupich pomysłów wyleczył mnie mój małżonek, bo to śmiertelnie poważny człowiek. Wygłupia się i bawi jedynie z wnukami.
   A czasami siedzi we mnie taki mały diablik i kusi aby popsocić. Nadrobić ten stracony czas na śmiertelnie poważne życie. Uda mi się [na pewno] w następnym wcieleniu. Zapewne ta nadzieja na to następne wcielenie jest tym asem w rękawie; O!

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s