Małżeństwo a sakrament małżeństwa

To tylko WSTĘP !

Małżeństwo –[wymiar świecki –  ślub cywilny]  zatwierdzony prawnie i/lub społecznie związek dwóch osób, najczęściej mężczyzny i kobiety, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami wyznaczającymi prawa i obowiązki małżonków oraz status ich ewentualnego potomstwa.  Małżeństwo jest zazwyczaj potwierdzone ślubem, uznającym jego strony za małżonków, oraz niesie ze sobą skutki prawne określone prawem małżeńskim. [wikipedia] .

Sakrament małżeństwa [ślub kościelny] jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa. Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono, bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy. Małżeństwo nie jest, więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości. Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem”.

Dzięki łasce Bożej małżonkowie otrzymują siłę pozwalającą im żyć duchem Chrystusowym.

 Za moich/naszych czasów wymagany był ślub cywilny, przed złożeniem sobie wzajemnie przysięgi małżeńskiej w obecności kapłana.   Jak działa łaska sakramentu małżeństwa w życiu codziennym – dane nam było doświadczyć tego osobiście.  c.d.n 

mac582c5bcec584stwoZnalezione obrazy dla zapytania małżeństwo memy

 Znalezione obrazy dla zapytania małżeństwo memy

  Znalezione obrazy dla zapytania małżeństwo memy

Podobny obraz

ciąg dalszy nastąpi…zaś dowcipy o małżeństwie mile widziane w komentarzach; dziękuję!

Reklamy

11 myśli na temat “Małżeństwo a sakrament małżeństwa

 1. obecnie kilka związków wyznaniowych ma podpisaną z państwem umowę, że ślub rytualny zawarty według reguł gry obowiązujących w danej religii automatycznie staje się prawomocny, wystarczy, ze ów związek wyśle odpowiednie papiery do USC i jest to faktycznie wygodne, praktyczne rozwiązanie upraszczające życie…
  z tym tylko zastrzeżeniem, że ten ślub musi być zgodny z polskim prawem, czyli w wyznaniach dopuszczających poligamię lub poliandrię lub śluby osób tej samej płci taki ślub /z drugą osobą lub pierwszą tej samej płci/ nie będzie miał żadnej mocy prawnej, ale na obecną chwilę żaden z tych wspomnianych związków takich opcji nie dopuszcza, więc na razie nie ma o czym gadać…
  p.jzns :)…

  Polubienie

  1. Myśmy musieli dwa razy „ślubować”.
   To obecne rozwiązanie bardzo ułatwia życie; myśmy mieli bardziej pod górkę 🙂 Ślub cywilny wolno było zawrzeć w USC miejsca stałego zameldowania jednego z nowożeńców. Za dodatkową opłatą [wcale nie małą jak na nasze możliwości] można było „ślubować” w innej miejscowości. A potem ślub kościelny tam, gdzie było przyjęcie weselne. U nas to było bardzo zawiłe i skomplikowane. Długo by opowiadać. Oj, nie obyło się bez stresu i nerwówki. Dzięki Bogu, nasi synowie mieli już prościej przy zawarciu małżeństwa.

   Polubione przez 1 osoba

 2. No, skoro musi być kawał, to niech będzie takowy:

  – Kochanie, 44 lata temu mieliśmy tanie mieszkanie, tani samochód,
  spaliśmy na sofie i oglądaliśmy TV w 10-calowym, czarno białym
  telewizorze, ale za to, co noc spałem z cudowną 25-letnią dziewczyną.
  Teraz mam dom za 500000 dolarów, samochód za 45000 dolarów, duże
  łóżko i telewizor plazmowy, ale sypiam z 65-letnią kobietą. Wydaje mi się
  więc, że nie wywiązujesz się z naszej umowy…

  -Kochanie! Znajdź sobie cudowną 25-letnią dziewczynę, a ja sprawię,
  że znowu będziesz mieszkał w tanim mieszkaniu, jeździł tanim samochodem,
  spał na sofie i oglądał TV w 10-calowym czarno białym
  telewizorze,

  Polubienie

  1. Musi, nie musi, ale może być dla poprawy nastroju. Szczególnie dziś tego potrzebuję. Niskie atmosferyczne ciśnienie bardzo mnie dołuje.
   Dowcip – samo życie.
   pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 3. Skopiowane z portalu Katolik.pl
  „Znajoma jedzie samochodem do szkoły po córę (zerówka). Widzi przed sobą dwa szkraby trzymające się za rękę i dziarsko maszerujące. „Ale przykładne rodzeństwo”, pomyślala. Kiedy się zbliżyła ze zdziwieniem zobaczyła, że to jej córka z narzeczonym. Zatrzymała się i nie bardzo wiedziala jak reagować, więc powiedziała tylko:
  – Pamiętasz, że jedziemy do dentystki? Chodź.
  Na to kawaler:
  – Prosze pani, a moge pojechać z nią? Jak będzie ją bolało, to będę ją trzymał za rękę”.
  I tak było.

  Polubienie

  1. Prawda jest taka, że z biegiem lat człowiekowi włosów ubywa; lecz od czego peruka? ona chyba nawet nie zostawia „poszlak”??? nie wiem…

   Polubienie

 4. Dobre jest to, że jest wybór, można zdecydować się na jedną z tych dwóch form zawarcia związku małżeńskiego.

  Pewnie te różnice wynikają po części z tego, że rożne przepisy mają zastosowanie do rożnych osób, w sensie do stażysty, praktykanta i pracownika. Poza tym liczy się doświadczenie zawodowe w kontekście przydzielanych zadań.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s