Wielki Post

Wielki Post to coś więcej  niż popiół w Środę Popielcową.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. To trwające ponad 40 dni oczekiwanie na Święta Wielkanocne. Po co?  Celem Wielkiego Postu jest porzucenie grzesznych czynów i złych nawyków. Środa Popielcowa jest dniem rozpoczynającym czas pokuty. Biblia podaje wiele fragmentów w których ludzie używali pyłu czy popiołu jako symbolów pokuty, żałoby (1 Księga Mojżeszowa 18.27; 2 Księga Samuela 13.19; Księga Estery 4.1; Księga Joba 2.8; Księga Daniela 9.3; Ew. Mateusza 11.21). Zgodnie z tradycją popiół sypany na głowę i czyniony na czole znak krzyża jest symbolicznym gestem wskazującym na jedność z Jezusem Chrystusem. Księga Objawienia 7.3; 9.4; 14.1 i 22.4 wspomina o podobnej praktyce. Odwrócenie się od popełniania grzechów (pokuta) jest czymś dobrym,  czymś, co chrześcijanie powinni czynić każdego dnia, a nie jedynie podczas Wielkiego Postu. Kiedyś trzeba zacząć. Właśnie dziś nadarza się ku temu okazja…

Kościół na okres Wielkiego Postu zaleca praktykowanie trzech głównych postaw: modlitwy, postu i jałmużny. Liturgia Środy Popielcowej wkłada w nasze usta m.in. taką modlitwę: „Boże, Ty nam wskazałeś jako lekarstwo na grzechy post, modlitwę i jałmużnę, przyjmij nasze pokorne przyznanie się do przewinień, które obciążają nasze sumienia i podźwignij nas w swoim miłosierdziu”.

POST > w  Kościele dniami i okresami pokutnymi są poszczególnie piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Tzw. post ścisły (dotyczy osób pełnoletnich do 60. roku życia) obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Postem jakościowym są związane osoby od 14. roku życia bez górnej granicy wieku. W całym Wielkim Poście wierni są zobowiązani też do powstrzymania się od udziału w zabawach.

MODLITWA to między innymi  tradycyjne wielkopostne nabożeństwa: Droga krzyżowa – w piątki [u nas o godz. 17.15], Gorzkie żale z kazaniami pasyjnymi [u nas w niedziele o godz. 17.15.] , Rekolekcje wielkopostne [ będziemy przeżywać od 11 do 14 kwietnia br].

 JAŁMUŻNA jest to ofiara, która przybiera formę dobrowolnej rezygnacji z przyjemności materialnej lub poświęcenia czasu na wysłuchanie, wsparcie i zrozumienie drugiej osoby. Jest ona konkretnym sposobem przychodzenia z pomocą bliźniemu w potrzebie, a zarazem nabierania dystansu do rzeczy stworzonych. Taki jest też cel papierowej skarbonki proponowanej przez Caritas.

Każda podejmowana praktyka pokutna  jest ważna, dobra i potrzebna.

W dokumencie Konferencji Biskupów USA „Praktyki pokutne dla dzisiejszych katolików” z 2000 roku, można natrafić na następujące zalecenie: „Post pomaga nam w utrzymaniu ładu w naszym wewnętrznym domu. Wszyscy musimy radzić sobie z różnymi obszarami niewoli, czy będzie to palenie papierosów, spożywanie alkoholu, niewłaściwe przeżywanie seksualności, niekontrolowany hazard, psychologiczne zahamowania i kompleksy, obsesje, używanie środków pobudzających, nadmierne korzystanie z Internetu, przesadne oglądanie telewizji lub zbytnie zaabsorbowanie innymi formami rozrywki. Przez post i wyrzeczenie, przez życie w umiarkowaniu, zaoszczędzamy więcej energii, aby poświęcić ją Bożym celom. Zachowujemy również szacunek względem siebie, co pomaga nam bardziej troszczyć się o dobro innych”.

[P.S > to pogrubienie w powyższym cytacie jest moje, bo uznałam, że dotyczy bezpośrednio mnie 😀 ]

uzaleznienieobrazki z netu

kieliszek-alkohol-trzezwosc-600x321

praca2 POST

 

9 myśli na temat “Wielki Post

 1. A dzisiaj ksiądz mówił, że w Wielkim Pości to my sobie coś wymyślamy, podejmujemy się czegoś specjalnego, a to nie o to chodzi – to chodzi o to, by samemu poczuć ten głód, poczuć, że czegoś nam brakuje, ale że to wszystko daje On (bo greckie słowo, jakie jest tu używane, jest imiesłowem biernym – a więc to nie ja, lecz On dokonuje).

  Polubienie

  1. Leszku- moim zdaniem – każdy sam musi dopracować sobie wedle swoich możliwości i okoliczności sposób przeżywania tego okresu mając na uwadze, że jesteśmy li tylko PIELGRZYMAMI do Domu Ojca. Zawsze musimy brać pod uwagę, że może to być dla nas ostatni Wielki Post. Takie myśli nasunęły mi się w związku z jutrzejszym pogrzebem znajomego.
   Dla mnie logicznym jest, że sama bez Bożej łaski, nie udźwignę żadnego postanowienia. Nawet postanowienie poprawy w czasie spowiedzi powinno zakończyć się prośbą – tak mi dopomóż Bóg.

   A tak półżartem> jest to okazja do ćwiczenia silnej woli, co szczególnie ważne gdy miewa się słomiany zapał 😀

   Polubienie

   1. P.S. Leszku – nasz Ksiądz również powołał się na ów ” imiesłów bierny…” lecz w innym kontekście.
    Oj, muszę chyba sobie sprawić dyktafon, bo skleroza przyprawia mnie o doła.

    Polubienie

    1. ja niestety też nie nagrałem, a to słowo greckie kilkakrotnie padało, ale go nie zapamiętałem. W każdym razie kazanie było bardzo przekonywujące; ba – całe podejście było bardzo p.rzekonywujące. Jakże łatwo o to, by przy okazji wszelkich umartwień (szczególnie dziś w skrupulatności dochowania postu) popaść w grzech pychy! A tymczasem to nie o to chodzi, lecz o to, by poczuć głód, poczuć swoją niedoskonałość. By poprzez swoją niedoskonałość powierzyć się Bogu.

     Polubienie

     1. U nas ów ” imiesłów bierny…” był w kontekście miłości Jezusa do nas ; wziął na siebie nasz grzech, grzech całej ludzkości i poniósł na krzyż. Wspomniał też kapłan o tym aby nie popaść w grzech pychy…ale o poczuciu głodu – nie wspomniał 😀

      Polubienie

  1. Fajnie masz, że tylko jedno sobie zapamiętasz; ja bym musiała zapamiętać wszystkie punkty tej rady, ale nie mam szans- skleroza, dlatego będę sobie tutaj zaglądać dla przypomnienia ;
   pozdrawiam 🙂

   Polubione przez 1 osoba

    1. dobra jesteś – tyle punktów znałaś i zapamiętałaś 😀 tak trzymaj – a możesz pamiętać za siebie i za mnie??? 🙂

     Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.