Nie mów mi jak mam żyć…

Dobre rady dla Basi;

1) Przestań czytać Biblię Basiu; bo według Dody autorzy Biblii to „napruci winem i palący jakieś zioła;…” wprawdzie została przez polski sąd skazana na karę grzywny za obrazę uczuć religijnych. Chodziło o wypowiedź „Wierzę bardziej w dinozaury niż Biblię” ale Trybunał w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, wydając skazujący wyrok na gwiazdę sceny. Przyznał jej wysokie odszkodowanie, które wynosi 10 tys. euro (ok. 47 tys. zł).

Gwiazdą sceny to ja nie jestem, ale jako emerytka chętnie bym przytuliła taką kwotę, a to między innymi z moich podatków zostanie Dodzie wypłacone odszkodowanie. Celebrytom wolno się procesować i domagać się odszkodowania nawet wówczas, gdy obrażają katolików, ale katolicy mają prawo jedynie MILCZEĆ.

Nergal podarł Biblię, ale nie obraził uczuć religijnych. Biblia to bajka dla dużych dzieci; Basiu taka stara jesteś, a wierzysz w bajki ???

2) Dokonaj Basiu apostazji > przecież religia, zwłaszcza katolicka to samo zło. Nie wiesz Basiu kto spalił Rzym? O Wielki Pożar Rzymu Neron posądził chrześcijan. Dało to pretekst do okrutnych prześladowań wyznawców Chrystusa.

A dziś cokolwiek złego wydarzy się w Polsce to także wina „sekty” katolickiej. Po co masz być kozłem ofiarnym?. Dokonaj publicznej apostazji, a wszyscy dadzą ci święty spokój. Katolik w Polsce nie ma dziś lekko. Jeszcze nie zdążył dojść do siebie po szoku wywołanym skalą proaborcyjnych protestów, a teraz jeszcze musi patrzeć, jak szkalują w lewackich mediach jego wspaniały Kościół i Wielkiego Papieża Polaka. Kościół to przeżytek; uciekaj z tego tonącego okrętu;

a jakie korzyści z tej apostazji? będziesz mogła kląć jak szewc; wygwiazdkowywać do woli; nie będziesz musiała nadstawiać drugiego policzka, gdy będą ci pluć w twarz, ale oddasz i to z nawiązką; będziesz mogła bezkarnie wyzywać i krzywdzić innych, bo przecież masz prawo do WOLNOŚCI;

3) zapisz się do PO, albo do opozycji; bo doktryna Sławomira Neumanna: „Pamiętaj: jedna zasada jest dla mnie święta, k***a. [nigdy nie słyszałam o „świętej k***a] Naucz się tego, jak będziesz o czymkolwiek rozmawiał. Jak będziesz w Platformie, będę cię bronił, k***a, jak niepodległości”, przestała dotyczyć tylko członków PO. Została rozszerzona na zatrzymanego przez CBA Sławomira Nowaka, który przecież nie ma nic wspólnego z PO. Tak zapewniają prominentni przedstawiciele tego ugrupowania, którzy odżegnując się od Nowaka jako członka ich partii, jednocześnie bronią go zaciekle.

Już nie będziesz w strachu, że Nitras cię opiłuje, albo co innego ci zafunduje.

Będziesz mogła wszelkie zło tego świata przypisać Kaczorowi; nawet to, że gdzieś tam w polskiej zapyziałej wsi koza powiesiła się na szlabanie.

Tuska zostaw w spokoju. Jaki z niego folksdojcz? przecież wyraźnie powiedział, że „polskość to nienormalność„. Nie przyznawaj się do nienormalności. Bierz przykład z niego. Tusk: “Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski”…. “To ziemia brudna i biedna” Tylko gdzie dla mnie miejsce ucieczki???

Basiu kiedy będzie ci to wygodne, albo zajdzie potrzeba, wrzucisz do sieci stare zdjęcie z rodzinką przy krzyżu,jako dowód -jacy to jesteście religijni. O hipokryzji religijnej Tuska pisałam wcześniej; podaję link;

Donald- kolaborant…

4) Nie czytaj polskich gazet Basiu [rada Ani] , bo to „szmatławce; czytaj polsko-języczne byle były w rękach obcokrajowców np. niemieckich, amerykańskich, ruskich, itd. bo one, jak Cyganka, zawsze ci prawdę powiedzą

5) Nie poruszaj na blogu kontrowersyjnych tematów; lepiej przemilczeć; nie nagłaśniać; bo; „co to jest PRAWDA”??? prawda sama się obroni, nawet gdy doprowadzą do zaszczucia, „ukrzyżowania” i odarcia z godności ludzkiej;

6) Zmień kanał TV Basiu [rada Radka] , a wtedy dowiesz się, że „jątrzy” PiS. Oczywiście; dowiem się, że Kowal zawinił a Cygana powiesili.

Atak na biuro poselskie Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi w wyniku którego śmierć poniosła jedna osoba (Marek Rosiak), druga (Paweł Kowalski) z poważnymi obrażeniami została odwieziona do szpitala. Oczywista oczywistość – to wina Kaczyńskiego…

– śmierć P. Adamowicza to wina….PiS i Kaczyńskiego

-Informując o pedofilu z PO, wykorzystującym dzieci partyjnej koleżanki, nad którymi powierzyła mu opiekę, nie podały Radio Szczecin ani media publiczne więcej informacji, niż w analogicznych sprawach pojawiało się w mediach lewicowo-liberalnych. Nawet mniej, bo te ostatnie, zainteresowane pedofilią głównie wtedy, gdy zarzuty padały wobec duchownych…

Dowiedziałabym się ze spotu Tuska danych o inflacji; – Zakupy zrobione. No zobaczcie, pomidory 3,99 zł. Żart, oczywiście gazetka jest z marca 2015 roku. Kiedy rządziliśmy, zanim PiS przejął władzę. Tak, wtedy 3,99 zł. Dzisiaj kilo pomidorów – prawie 13 zł. Moja cena cebuli to była złotówka za kilogram dzisiaj 6 razy więcej. Mój ukochany schaboszczak – wtedy kilogram 11,99 zł, dzisiaj to jest prawie 21 zł – powiedział Tusk na nagraniu.

A jaka prawda? Polska opinia publiczna przyzwyczaiła się, że Tusk „nic (…) nie mówi o pandemii, wojnie i jej skutkach, z którymi walczy cały świat…” A jakie są fakty;

– Pensja minimalna na rękę w 2015 roku wynosiła 1286 zł. Teraz to 2709 zł. Minimalna emerytura [to o mnie] na rękę w 2015 roku to było 757 zł, teraz 1445 zł, a razem z 13. i 14. emeryturą to 1635 zł. Idąc dalej, minimalna stawka godzinowa, gdy Tusk był premierem, w ogóle jej nie było, a ludzie pracowali po 4 lub 5 zł za godzinę. Zaś mojemu mężowi PO-PSL wydłużył wiek emerytalny i musiał biedak więcej pracować; na szczęście, dzięki Bogu, rządy przejął PiS i tylko kilka miesięcy dłużej zapierniczał do roboty.

Za czasów rządów PO-PSL były podatki „niezwykle wysokie”. Stawka PIT, która za czasów rządów Tuska wynosiła 18 proc., obecnie jest na poziomie 12 proc.

Radku> obiecuję, że zmienię kanał TV tylko proszę podaj na jaki??? Obiecuję głosować na opozycję, abyś mógł pracować do…śmierci. Mnie już bliżej, niż dalej do św. Piotra, zadbam więc o to, abyś Ty i Twoje pokolenie było zadowolone, że już nie rządzi PiS. A co mi tam… uszczęśliwię Was.

Moja mentalność, kształtowana przez lata ciężką pracą i zmaganiami z brutalnością losu, gdy trzeba mi było odbić się od dna biedy i walczyć o godną starość dla siebie, może komuś wydawać się tak staroświecką, że sięgającą „mateczki Rasiji”, ale…. już trochę żyję na tym świecie więc zdążyłam poznać sztukę uwodzenia elektoratu.

To chyba najwłaściwsze określenie dla wielu polityków PO.
Bez względu jakie są ich decyzje, zawsze są wstanie wytłumaczyć gdy są przyparci do muru, że nie jest ich obowiązkiem i zadaniem śledzenie i wchodzenie do umysłów ludzkich(kto co tak naprawdę robi, lub robił), dla których szerokim strumieniem płyną społeczne pieniądze.
Ten brak odpowiedzialności za swoje decyzje chociaż by były najbardziej kompromitujące, może świadczyć tylko o jednym, że mamy do czynienie z cyniczną grą i graniem najbardziej lewymi kartami, byle tylko uzyskać poparcie społeczne i być przy władzy. Tylko że coś takiego nazywa się układ mafijny i jest demontażem państwa prawa i demokracji..

Strach pomyśleć co by było, gdyby w obecnej sytuacji rządziła Platforma; prezydentem była M.Kidawa-Błońska, a jednym z ministrów Ochojska??? Co by było gdyby nie uszczelniono granicy polsko-białoruskiej i zalali by nasz kraj nie tylko uchodźcy z Ukrainy??? Zamiast dziękować Bogu, że cudem udało się nam uniknąć losu Ukraińców, Polacy wciąż niezadowoleni. Na pewno, gdyby rządzili wszyscy ci, którzy mnie pouczają, a nie znienawidzony PiS, to znaleźliby złoty środek na wszystkie narodowe bolączki.

Reklama

14 myśli na temat “Nie mów mi jak mam żyć…

 1. Tak najlepiej cicho siedzieć i dać się poniewierać debilom z opozycji. A największy kłamca ze swoich wyborców robi debili.
  Również ze mnie chce zrobić debila.
  Jak zwykle przekaz dla debili, którzy albo nie wiedzieli o pandemii Covid-19 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, albo wiedzą, ale myślą, że to wina Kaczyńskiego.
  „Super” polityk Tusk nie wspomniał jednak o fakcie, że z powodu wojny i m.in. wzrostu cen energii problem z drożyzną dotyka całej Europy. W niektórych państwach warzywa sprzedawane są w ograniczonej liczbie sztuk.
  Następna sprawa, to Totalna opozycja wciąż korzysta z „dorobku” komunistów.
  „Ludzie, którzy niszczyli Polskę, wciąż mają się dobrze”;
  Agent UB jest autorytetem w TVN . Jolanta Lange, dawniej Gontarczyk. ( dziś pracownik Trzaskowskiego z dotacjami na lgbt) , to jedna z ostatnich osób, która widziała żywego księdza Franciszka Blachnickiego.
  Wraz z jej ówczesnym mężem Andrzejem Gontarczykiem, jako tajni współpracownicy SB.
  Nie po to robotnicy [tacy jak i ja] całej Polska w 1981 r . protestowali, strajkowali i słuchali papieża
  i mieli poparcie zachodu , że komunizm upada , żeby teraz ci ukryci lewaccy komuchy,
  [co ostrzegał Olszewski], a Wałęsa ich krył wprowadzali dziś ideologie bezbożną
  i pluli na papieża a klękali przed UE .

  Polubienie

 2. tak wina PiS to PiS nawołuje do piłowania katolików i PiS sam sobie demoluje kościoły -Jeden z największych kościołów w Sieradzu ucierpiał na skutek aktu wandalizmu. Zakupione z pieniędzy parafian witraże zostały zniszczone, wybito także szyby i zdemolowano otoczenie przed krzyżem obok świątyni. Rozgoryczony proboszcz mówi: nie chcę tego komentować.
  Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu liczy około 15 tysięcy wiernych. To właśnie tutaj nieznani sprawcy dokonali aktu destrukcji. Podobna sytuacja w tej samej parafii miała miejsce w kwietniu 2021 roku – podaje sieradzki portal Nasze Miasto. – To efekt ostatnich wydarzeń i nagonki na świętego papieża Jana Pawła II. Witraż, który zniszczono, niedawno został zamontowany. Parafianie składali się na jego zakup…. prawo TVN i totalna opozycjo

  Polubienie

  1. Gdyby władze kościelne nie dały pretekstu, nieumiejętnością w postępowaniu ze zboczeńcami w sutannach to nie byłoby nagonki. Tymczasem okazuje się, że rodzice puszczali dzieci do kościoła po to, żeby były obściskiwane przez ludzi, którym bezgranicznie ufali, a gdy mleko się rozlało, nikt z dewiantami nie umiał sobie należycie poradzić, tylko tworzy mechanizmy, które pozwalają sprawę trzymać w ukryciu. Co robi Wojtyła dowiadując się o zarzutach? Wysyła Sadusia do Austrii, nawet słowem nie wspominając jakie są przyczyny tego przesunięcia. I to już nie jest informacja z UBeckich akt, to wynika z listu samego Wojtyły do arcybiskupa Koeniga, w którym rekomenduje Sadusia. W obecnej sytuacji poważnego sporu na płaszczyźnie ideologicznej z lewicą, KK, który miał stać na straży obyczajowej czystości, nie wywiązywał się ze swej roli. Uczyniono z Jana Pawła II świętego i niektórzy zapominają, że był przede wszystkim człowiek, z całym bagażem błędów, jakie człowieczeństwo generuje.
   I do momentu, do którego się nakreśli ludziom całości obrazu, a będzie pokazywać tylko śliczny jego fragment, ktoś co chwila będzie zaglądał na to, co jest zakryte. Aż w końcu się okaże, że 2000 lat chrześcijaństwa jest epoką zamkniętą.

   Polubienie

   1. Radek> przepraszam, ale przeginasz.
    Gdyby władze kościelne nie dały pretekstu, nieumiejętnością w postępowaniu ze zboczeńcami w sutannach
    to nie byłoby nagonki…
    „.
    A kto wykazał się umiejętnością w postępowaniu ze zboczeńcami- pedofilami w tamtych czasach ???
    Czy tylko władze kościelne nieudolne wobec tego problemu,
    czy problem ten przerósł wszystkich???
    co Ty uczyniłeś w tym temacie??? zrobimy więc nagonkę na Ciebie.
    Przecież nie tak trudno spreparować papiery. Kozioł ofiarny musi być.
    Łatwo zmieszać z błotem, trudniej potem oczyścić.
    Teraz wywleka się sprawy zboczeńców sprzed lat, gdy wielu już dawno w grobie.
    Oni są już na sądzie Boskim; ludzki sąd może im co najwyżej zepsuć opinię,
    bo sami już nie potrafią się bronić.
    Co robi Wojtyła dowiadując się o zarzutach?” dlaczego wówczas nie zapytano o to Wojtyłę, gdy żył?
    wówczas miałby prawo do obrony, a teraz to mogą bezkarnie wieszać na nim psy,
    bo już się nie obroni. Niech pierwszy, kto jest bez grzechu, rzuci w niego kamieniem;
    właśnie to czynisz bezgrzeszny człowieku. Igrasz z ogniem? nie z szatanem.

    Radku> obrońcą grzesznika jest Jezusa; oskarżycielem szatan;
    wobec osób, które są już na sądzie Boskim ludzie powinni zamilknąć.
    Ludziom nic do świętości innych, bo oni są święci świętością Zbawiciela;
    ich świętość nie zależy od ludzi; i choćby lewica nie wiadomo gdzie grzebała,
    nie wiadomo jakie nagonki na KK urządzała, to daremny trud i złorzeczenia;
    ” Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój,
    a bramy piekielne go nie przemogą…” AMEN 🙂

    Polubienie

    1. Ja czytam tylko strony „nieodpowiednie”, dlatego znajduje takie wypowiedzi:

     Na podstawie dokumentów IPN nie da się potwierdzić tezy, że kard. Karol Wojtyła wysłał ks. Sadusia do Austrii, by zatuszować fakt, że molestował dzieci” – powiedział PAP kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak. Dodał, że dokumenty nie potwierdzają nawet tezy, że ks. Saduś był pedofilem.

     Polubienie

     1. Nie dość, że z ks. Sadusia zrobili pedofila [był homoseksualistą]
      to jeszcze Karola Wojtyłę pomówili o krycie pedofilii- szczyt chamstwa.
      Sami wpadli w szatańskie sidła i innych w nie wciągnęli, takich jak Radek.
      kto beknie za takie oszczerstwa?
      gdzie rzetelność dziennikarska i kara za nieodpowiedzialne szczucie
      na katolickiego świętego???

      Polubienie

    2. Czyli jak rozumiem, skoro nie pedofil tylko pederasta molestujący młodzież to wszystko w porządku? I skoro ktoś tam sobie nie radził z pedofilią to KK też nie musiał? \
     Pytasz się co ja uczyniłem w tym temacie? Otóż wyobraź sobie że czynić nic nie musiałem, bo żadnego pedofila nie znam i nie stałem wobec dylematu, co mam z nim zrobić.
     Zboczeńcy spoczywają w grobach, ale ich ofiary nie spoczywają. Patrzą na to, że ktoś ich skrzywdził, pozostał bez kary i bez nagany, bez krytyki. Na to ludzie, którzy żyją nie powinni pozwalać – przynajmniej kłóci się to z moim światopoglądem – ale jak dla mnie możecie udawać, że tego nie było, że się nie zdarzyło. Nie trafia do mnie argumentacja z ostatniego akapitu, bo nie jesteśmy bezrozumnymi małpami, mamy świadomość dobra i zła i obojętnie kto co wygrzebał, trzeba nazwać zło złem, a dobro dobrem, bo tego nauczył i do tego nas zobowiązał Bóg, dając przykazania, więc nie rozmydlaj sprawy, tekstami że „Ludziom nic do świętości innych”, gdyż to ludzie, a nie kto inny wynoszą innych do świętości.

     Polubienie

     1. Trzeba nazwać zło złem…”
      prawda, pod warunkiem, że to zło się widziało,
      i najlepiej gdy to zło widzi się u siebie; jak łatwo
      jest rzucić kamieniem w bliźniego.
      Bazując na niesprawdzonych dziennikarskich niusach;
      na SB paszkwilach, które stanowiły bezpardonową walkę z Kościołem,
      wpisujemy się w powielanie tego zła wobec niewinnych. .
      W czasach komuny „papiery” były prefabrykowane. Na ich podstawie można
      samemu wyrządzić komuś wielką krzywdę ; wpaść w sidła zastawione przez SB.

      Myślisz po ludzku a nie po Bożemu; pierwszym świętym okazał się łotr nazywany
      teraz przez nas „dobrym łotrem”. Zatem niejeden, w naszym mniemaniu, wielki grzesznik
      może dostąpić łaski świętości i Twoje nazywanie zła złem, na nic się nie zda.

      Jeśli faktycznie są osoby skrzywdzone przez duchownych [ja ich nie znam, a dziennikarzom nie ufam],
      którzy już spoczywają w grobie, to krzywda ofiar nie zostanie ani naprawiona ani złagodzona
      Twoim nazywaniem zła złem. Ich krzywdę w tej sytuacji może wynagrodzić jedynie Bóg.

      Teraz to już daremne żale i próżne złorzeczenia. Nic to nie da, a możemy zaszkodzić,
      gdy pomówimy niewinne osoby o czyny tak haniebne, odsądzimy od czci i wiary;
      opluwanie rzekomych zboczeńców po ich śmierci jest równie podłe jak zło, które rzekomo wyrządzili.

      Wyobraź sobie siebie leżącego w trumnie, a przy niej tłum ludzi, którzy wypominają Tobie faktyczne
      i urojone krzywdy, jakie im w życiu uczyniłeś, żądając aby nazwać zło złem???
      Kto będzie w stanie sprostować ich pomówienia??? Kto udowodni w Twojej obronie,
      że wyolbrzymiają albo konfabulują??? ,
      Poczucie krzywdy może być pojęciem względnym.

      Dla mnie sprawa jest prosta; nagłaśnianie tej sprawy i te tańce na grobach zmarłych
      to nie chodzi o żadną sprawiedliwość, ani o nazywanie zła złem;
      gdyż czasu się nie cofnie; tu chodzi o co innego;
      „Jezus powiedział ; „jest napisane: Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada„.
      Tu idzie o uderzenie w świętość J.P.II, aby rozproszyły się owce KK; ale także o odebranie Polakom
      autorytetu; to jest szatańska sztuczka rozproszyć i dobić polski naród, bo jeśli J.P.II,
      którego wszyscy słuchaliśmy i który był nam „pasterzem” nie tylko duchowym,
      ale i narodowym, zostanie zbrukany; spowodują plamę na Jego honorze;
      cały dorobek dobra, jakiego doświadczyliśmy pójdzie w zapomnienie;
      nikt nie będzie pamiętał tego, co tak naprawdę Mu zawdzięczamy;
      pozostanie w oczach potomnych papieżem ukrywającym pedofilów;
      to uderzy się nie tylko w pasterza, ale wytrąci się nam- Polakom z rąk Jego laskę pasterską;
      którą podpieraliśmy się przez lata [przenośnia] ucisku politycznego i biedy. .

      Przykro mi Radku, że i Ty dałeś się wciągnąć w tą nagonkę na J.P.II,
      bo ona nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością czy oczekiwaniem
      nazywanie rzekomego „zła złem”.
      Ofiarom pedofilów i innych zboczeń serdecznie współczuję,
      ale co im po moim współczuciu, kiedy ich krzywdę może wynagrodzić już tylko Chrystus.

      Polubienie

 3. A ja tak gwoli sprostowania: Nie sugerowałem nikomu, żeby coś zmieniał, po prostu nakreśliłem pewien mechanizm – to co nas martwi zależy od wieści, których wysłuchujemy i którym dajemy wiarę. Nie oglądasz kanału TV, spoko, ale jakimś sposobem ich linkowałaś w poście „Opozycjo przestań jątrzyć…” Na głucho i na ślepo tak? Te wszytskie „wina Tuska”, „doktryny Nitrasa” to ich narracja, ja się tylko zastanawiam, choć wcale tej ekipy nie kocham – co jeszcze da się na nich zwalić? Zlodowacenie i wymarcie dinozaurów? Kogo obchodzi co mówi, albo czego nie mówi Tusk, którego gadanie nic w tej chwili nie znaczy?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Radku lubię Cię, dlatego nie spodziewałam się, że masz mnie za blogera nie potrafiącego zliczyć do czterech;
   jak możesz pisać ” nie sugerowałem nikomu, żeby coś zmieniał…” czyżby?
   rademenesii
   16 marca 2023 o 08:42
   Zmień kanał TV Basiu…” [4 słowa]
   mnie imiennie sugerowałeś, abym to zrobiła – po co więc ta zabawa???
   w poście podałam link [z internetu, z telewizora na blog nie potrafię przenieś ich wiadomości]
   jako potwierdzenie,, że nie wyssałam sobie z palca tych informacji.

   Przecież „doktryna Neumanna” jest wciąż aktualna, więc dlaczego oburza Cię
   powoływanie się na nią. Zaś „doktryna Nitrasa” dotyczy bezpośrednio mnie,
   więc jak plują mi w twarz, to mam udawać, że deszcz pada??? Cwany jesteś, bo to nie godzi w Ciebie.
   Boję się tych doktryn, czy tak trudno to zrozumieć???
   Ty słyszysz, że wszystko „wina Tuska„, a ja słyszę, że wszystko „wina PiS” i Kaczora,
   a teraz już dodają, że także wina „sekty katolickiej„.
   Czy mam tutaj przytaczać te wszystkie bluzgi, jakie lecą pod adresem KK???
   NIE; bo są to tak potworne wulgaryzmy, że moje uszy i oczy tego by nie wytrzymały;
   pękłoby serce na samą myśl, że człowiek człowiekowi może być wilkiem.
   Z powyższego wnioskuję, że zależy gdzie ucho przyłożymy takie wyzwiska [winnych] usłyszymy.
   Co jeszcze można zwalić na PO?

   500 AFER Platformy Obywatelskiej


   ale uwierz mi, dałabym im święty spokój, byleby nie czepiali się rządu, bo sami wcale lepiej nie rządzili;
   gdyby nadal nie jątrzyli i nie robili sobie kampanii, szczując na PiS.
   Bo jak oni byliby u koryta – u władzy, to nie byłoby pandemii; nie byłoby wojny na Ukrainie i nie byłoby inflacji…
   Bogaci nie musieliby płacić wysokich podatków, a biedni jedliby mirabelki i szczaw, zwłaszcza zimą.
   Rządy D.Tuska do tej pory odbijają się nam czkawką;
   „Aferę wiatrakową” w 2018 roku ujawnił serwis Wirtualna Polska. Można było dowiedzieć się wtedy, że PGE pod rządami […..], zaufanego, jak zaznaczał serwis, człowieka Donalda Tuska, naraziła Skarb Państwa na stratę 1,4 mld zł.
   Kontrolerzy, którzy zostali powołani przez Polską Grupę Energetyczną do przeprowadzenia audytu wyżej wspomnianych transakcji, zderzyli się z niespotykanym problemem, ponieważ w PGE… zniknęły dokumenty dotyczące tych transakcji.
   Jakoś nie zniknęły rzekome dowody winy J.P.II.

   Polubienie

 4. Postanowiliśmy powiedzieć sprawdzam”.
  Tomasz Krzyżak:
  Dokumenty IPN nie potwierdzają tez Gutowskiego i Overbeeka

  Kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej” red. Tomasz Krzyżak, który od lat bada archiwalne dokumenty na temat kard. Karola Wojtyły, w związku z emisją reportażu „Franciszkańska 3” i publikacją książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeeka, postanowił wspólnie z Piotrem Litką przyjrzeć się materiałom, na które powołują się osoby oskarżające Jana Pawła II o tuszowania przestępstw seksualnych księży. O swoich wnioskach dziennikarz opowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

  Wedle reportażu Marcina Gutowskiego, kard. Wojtyła jako metropolita krakowski skierował ks. Bolesława Sadusia do Austrii, aby zatuszować przestępstwa seksualne, których dopuścił się on wobec małoletnich. Po analizie dokumentów, na które powołuje się autor reportażu „Franciszkańska 3”, red. Tomasz Krzyżak przekonuje jednak, iż one tego nie dowodzą.

  „Wcześniej tych materiałów nie badaliśmy. I postanowiliśmy powiedzieć: sprawdzamy. Wniosek jest jeden: na podstawie tych dokumentów, na których oparli swoje wnioski zarówno Marcin Gutowski, jak i Ekke Overbeek, nie można postawić tezy, że kard. Karol Wojtyła wysłał ks. Sadusia do Austrii po to, by zatuszować fakt, że molestował seksualnie dzieci”
  powiedział dziennikarz.
  W ogóle nie ma pewności czy ks. Saduś dopuścił się przestępstwa pedofilii.
  Dokumenty mówią jedynie, że miał skłonności homoseksualne. O tym fakcie wiedziała bezpieka i m.in. te skłonności były podstawą do tego, by Sadusia mocniej związać z bezpieką, choć był on tajnym współpracownikiem, z krótką przerwą, od 1949 r. i pozostał nim nawet jak już wyjechał z kraju pod koniec roku 1972”– dodał.

  Krzyżak przyznał, że ks. Saduś został odwołany w 1972 roku z parafii św. Floriana po tym, jak wybuchł tam skandal wokół jego osoby.
  Nie był to jednak skandal o podłożu pedofilskim, lecz o podłożu homoseksualnym

  Krzyżak wyjaśnia, że stwierdzenie „nieletni” w aktach ks. Sadusia pojawia się dopiero w notatce z 1979 roku, czyli sześć lat po opuszczeniu przez niego Polski. Notatkę tę przygotował szef krakowskiej bezpieki na polecenie pułkownika SB Zenona Płatka, który w latach 70. odpowiadał w komunistycznych służbach za dezintegrację Kościoła katolickiego.

  To na polecenie Płatka, sześć lat po wyjeździe ks. Sadusia i 2,5 miesiąca po tym, jak Karol Wojtyła został papieżem, powstała notatka, w której czytamy, że ks. Saduś miał zdeprawować nieletnich chłopców a kard. Wojtyła miał umożliwić mu szybką ucieczkę za granicę”</li>- powiedział.

  Nie wiem, dlaczego autorzy nie skojarzyli nazwiska Płatka, nie zestawili ze sobą tych dat. Chciałbym wierzyć, że to tylko nieznajomość historii” – podkreślił.

  Wskazał, że wygląda na to, że po wyborze Polaka na papieża bezpieka „szukała haków” na ks. Sadusia, który znał się z Wojtyłą.

  Krzyżak wskazuje też, że nieprawdą jest, że wyjazd ks. Sadusia do Austrii był nagły.

  Fakt, że w połowie 1972 zostaje wysłany do Austrii mógł być związany z tajemniczym skandalem, ale raczej nie była to chęć ukrycia pedofila, lecz zdjęcia z oczu księdza siejącego zgorszenie
  Ponadto, w ocenie dziennikarza „Rzeczpospolitej”, nie ma dowodów na to, że kard. Wojtyła zataił przed metropolitą Wiednia powody przeniesienia duchownego.
  Tezę tę wysnuto na podstawie notatki TW z 1974 r., który stwierdził, że
  o tym, że ks. Saduś jest pederastą władze kościelne Austrii podobno nie wiedzą” i oficjalnego listu do kard. Königa.

  „Tymczasem dla każdego badającego historię Kościoła – nie tylko w okresie PRL, ale w ogóle – jasne jest, że biskupi nie pisali o tego typu sprawach w oficjalnych listach. Natomiast wiemy skądinąd, że informowali się wzajemnie w inny sposób, najpewniej w prywatnych rozmowach”- wyjaśnia Krzyżak.

  Mówiąc natomiast o tym, w jaki sposób skargi na duchownych docierały do metropolity krakowskiego, dziennikarz wskazał na rolę kanclerza ks. Mikołaja Kuczkowskiego. Sam ks. Saduś donosił do SB, że kiedy metropolitą był abp Baziak, kanclerz otwierał korespondencję i wyrzucał skargi do kosza.

  „Jeżeli ks. Kuczkowski dopuszczał się takiej praktyki w czasie rządów abp. Baziaka, prawdopodobnie do takich przypadków dochodziło także w okresie, kiedy metropolitą krakowskim był Wojtyła”- zauważył.
  kak/PAP

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.